Nuolatiniai odos bėrimai, kiaurą parą kankinantis odos niežulys, sausa, šerpetojanti ir skilinėjanti oda. Tai – kraupi kiekvieno, kurį vargina egzema ar atopinis dermatitas, kasdienybė. Kol ligos, dažniausiai užklumpančios nė 5 metukų nesulaukusius mažylius tėveliai karštligiškai ieško atsakymų į tai, kaip palengvinti mažylio gyvenimą ir ligą išgydyti, gydytojų žodžiai neguodžia: ligos visiškai išgydyti neįmanoma. Vienintelė išeitis – atrasti tinkamą būdą ligos simptomams suvaldyti.
Pirmoji stotelė ligos suvaldymo link – tinkamas specialių odos priežiūros priemonių, vadinamų emolientais, pasirinkimas ir kasdienis naudojimas. Taigi, kas yra emolientai ir kuo jie skiriasi nuo įprastinių drėkinančių kremų, kokie skiriami emolientų tipai, kodėl kartais net ir nesergant egzema verta juos naudoti ir kaip kartu su gydytoju pasirinkti tinkamiausią emolientą? Atsakymus į visus šiuos klausimus pateikiame trumpame apžvalginiame straipsnyje.
Emolientai – kas tai?
Emolientai - tai medicininiai drėkinamieji kremai, sustabdantys vandens netekimą iš viršutinio odos sluoksnio, vadinamo epidermiu, ir taip padedantys palaikyti odos drėgmę. Daugumos emolientų pagrindas – įvairūs aliejai, kurie odą padengia savotiška plėvele, neleidžiančia paviršiniuose odos sluoksniuose esančiai drėgmei palikti organizmo. Tuo pačiu, emolientai dažniausiai būna praturtinti ir kitomis medžiagomis, tokiomis kaip šlapalas, kurios pritraukia aplinkoje esančią drėgmę ir taip dar labiau sustiprina drėkinantį emoliento poveikį. Atopinio dermatito ir egzemos varginamiems pacientams tai – nepakeičiama pagalba užtikrinant, kad oda būtų mažiau išsausėjusi, rečiau atsirastų pavojingų odos įskilimų, siekiant sumažinti niežulį ir atstatyti natūralią odos barjero funkciją (1 paveikslas).
1 paveikslas. Emolientų veikimo pagrindiniai principai.
Jei Jūsų ar Jūsų mažylio oda išsausėjusi, kenčiate nuo egzemos ar atopinio dermatito, odos apsauginis barjeras yra nusilpęs. Tai leidžia drėgmei greitai palikti paviršinį odos sluoksnį, o aplinkoje esančioms dirginančioms medžiagoms ir/ar mikrobams patekti į odos vidų. | |
Emolientai sukuria papildomą, apsauginį sluoksnį Jūsų odos paviršiui. Šis sluoksnis apsaugo odą nuo drėgmės praradimo, bei aplinkos dirgiklių patekimo pro odą į organizmą. |
Emolientų tipai. Kodėl pasirinkti tinkamą emolientą gali būti sunku?
Kaip jau minėjome straipsnyje, viena pagrindinių sudedamųjų emolientų dalių – įvairūs aliejai. Būtent tai kokią dalį emoliento sudaro aliejus ar kita riebalinė medžiaga ir leidžia emolientus skirti į 3 svarbius tipus:
- Mažiau aliejaus savyje turintys emolientų kremai (angl. creams) – tai vandens, riebalinių medžiagų (pvz. aliejų) ir kitų medžiagų mišiniai, kurių didžiąją dalį sudaro būtent vanduo ar kitos medžiagos. Šie kremai nesunkiai padengia odos paviršių ir įsigeria į odą. Jie suteikia odai lengvumo, ir „ramybės“ pojūtį. Dėl šios priežasties dauguma pacientų yra linkę rinktis būtent juos.Tačiau reiktų atkreipti dėmesį į tai, kad šio tipo emolientuose aptinkama ir cheminių medžiagų konservantų, kurios pačios iš savęs tam tikrų asmenų odą gali erzinti. Dėl šios priežasties kai kurie pacientai pastebi, kad net ir nuolat odą drėkinant emolientu odos bėrimas nemažėja, o gal net plinta, oda išlieka raudona, šerpetojanti, niežtinti.
Pastebėjus, kad emoliento naudojimas tik labai nežymiai pagerina, o gal net ir pablogina odos būklę rekomenduojama patiems neeksperimentuoti ir nepulti šluoti vaistinių lentynų aklai bandant vieną emolientą po kito. Gydytojo alergologo konsultacija ir jos metu atliktas odos lopo testas padės tiksliai išsiaiškinti, kuri kremo sudedamoji dalis yra neveiksmingo gydymo kaltininkė ir tikslingai pasirinkti Jums tinkantį preparatą.
- Daugiau aliejaus savyje turintys emolientų kremai (angl. ointments). Kaip ir anksčiau aptarti emolientų kremai, taip ir šie yra sudaryti iš vandens, riebalinių medžiagų (pvz. aliejų) ir kitų medžiagų, tačiau šių emolientų pagrindas yra būtent aliejus ar kita riebalinė medžiaga. Kitos medžiagos sudaro tik labai nedidelę emoliento dalį, o konservuojančių cheminių medžiagų šiuose kremuose neaptinkama arba aptinkami tik jų pėdsakai. Dėl šių kertinių skirtumų daugiau aliejaus savyje turintys emolientų kremai yra itin riebalingi, sunkiai įsigeria į odą ir daugumai pacientų, kuriuos vargina egzema ar atopinis dermatitas, atrodo kaip nepriimtina priemonė. Tačiau gydytojai pabrėžia, kad būtent tokio tipo emolientai gali geriausiai padėti tiems, kurių oda yra itin išsausėjusi ir/ar sukietėjusi. Tokio tipo emolientų raginama neatsisakyti, tačiau jų naudojimą pasirinkti paros metu, kuomet neinate į lauką, pavyzdžiui prieš miegą.Nepaisant neabejotino šio tipo emolientų efektyvumo norime atkreipti Jūsų dėmesį į tai, kad daug aliejaus savyje turinčių emolientų negalima naudoti šlapiuojančios egzemos ir/ar atvirų žaizdų gydymui.
- Losjonai – tai emolientai, kurių sudėtyje yra tik nedaug riebalinių medžiagų/aliejų, tad jie nėra itin tinkami kūno odos drėkinimui, tačiau puikiai tinka juos naudojant plaukuotų kūno vietų, pvz.: galvos odos drėkinimui.
Kada ir kaip tinkamai naudoti emolientus?
Visų pirma turime pabrėžti, kad dažniausiai vieno emoliento gali nepakakti. Geriausias kovos su egzemos ir atopinio dermatito planas – namuose turėti visų tipų emolientus ir juos naudoti pakaitomis, priklausomai nuo odos būklės ir situacijos.
- Įprastinei/dieninei odos priežiūrai rekomenduojama naudoti mažiau aliejaus savyje turinčius emolientų kremus. Jais odą raminti 2-3 kartus per dieną.
- Jei šiuo metu nevargina šlapiuojanti egzema, o kūnas nepadengtas atviromis žaizdomis – nakčiai rinkitės daugiau aliejaus savyje turinčius emolientų kremus. Vienkartinis tokių emolientų naudojimas daugeliu atvejų – pakankamas.
- Išsausėjusią galvos odą drėkinkite emolientiniais losjonais.
- Nepamirškite, iškart po odos prausimo, drėgmei dar nespėjus nudžiūti – iškart padenkti ją pasirinktu emolientu. Iškart po maudynių oda yra linkusi greitai išsausėti, tad laiku panaudotas kremas padės sulaikyti drėgmę ir apsaugoti odą nuo perteklinio drėgmės netekimo.
- Jei įtariate, kad emolientas nesuteikia reikiamo efekto ar net dirgina odą – kreipkitės į gydytoją alergologą. Alergologo konsultacija ir jos metu atlikti odos lopo tyrimai padės išsiaiškinti kokios kreme esančios medžiagos galimai netinka Jūsų ar Jūsų mažylio odai ir pasirinkti kitą, šios medžiagos neturintį preparatą.
Emolientai - ne tik gydymui, bet ir prevencijai
Šiuo metu vis daugėja duomenų ir apie emolientų naudojimo naudą ne tik sergantiems egzema ar atopiniu dermatitu bet ir sveikiems kūdikiams, siekiant apsaugoti juos nuo šių odos ligų išsivystymo. Tyrimų rezultatuose pabrėžiama, kad emolientų naudojimas nuo pat gimimo – veiksminga, saugi ir nebrangi priemonė, galinti užkirsti kelią atopinio dermatito išsivystymui ankstyvuose gyvenimo metuose. Laiku ir tinkamai parinkti emolientai gali tapti viena pagrindinių priemonių mažinant pasaulinę alerginių ligų naštą.
Allergomedica klinikoje sėkmingai padedame kūdikiams, vaikams ir suaugusiems, kuriuos vargina atopinis dermatitas, egzema, kitos su alergija susijusios odos ligos. Domėjimasis naujausia informacija apie egzemos ir atopinio dermatito priežastis mūsų klinikos specialistams laidžia į Jūsų mažylio ligą pažvelgti įvairiapusiškai ir, kai tai įmanoma, – atsisakyti tradicinio gydymo hormoniniais preparatais. Profesionali ir nuolat tobulėjanti gydytojų alergologų komanda konsultuoja, aiškinasi ir gydo ligos atsiradimo priežastis, ieško literatūroje plačiai aprašytų „pasislėpusių“ alergijų, kurios gali tapti viena pagrindinių sunkiai gydymui pasiduodančios egzemos ir atopinio dermatito priežasčių (alergija pienui, kiaušiniui, riešutams, namų dulkių erkėms ir kt.). Klinikoje atliekami alergijos tyrimai iš kraujo, odos dūrio ir odos lopo mėginiai, o tyrimų rezultatus įvertinęs gydytojas alergologas padeda pasirinkti tikslingiausią ir efektyviausią ligos gydymo ir/ar suvaldymo būdą.