Ar kada pagalvojote kodėl kosėjate? Kosulys tai natūrali, apsauginė mūsų organizmo reakcija į tai, kad mūsų gerklę ar kvėpavimo takus dirgina į juos patekęs vienas ar kitas aplinkos ar infekcinis veiksnys. Kosulio tikslas – pašalinti šiuos dirgiklius tam, kad būtų išvengta užspringimo ar infekcijos. Kartais kosulys gali būti labai intensyvus. Nors dažniausiai kosulys tėra nemalonus simptomas, tačiau itin stiprus kosulys gali sukelti vėmimą, vidinių kvėpavimo takų (tiek viršutinių, tiek ir apatinių) kraujavimą ar net sulaužyti kaulus.
Retkarčiais gali pasireikšti kosulys iki vėmimo nes raumenys, sukeliantys kosulio refleksą, taip pat yra atsakingi ir už vėmimą. Dažniausiai dėl to nereikėtų per daug nerimauti.
Šiame straipsnyje apžvelgsime priežastis, kodėl kai kuriems žmonėms kosulys išprovokuoja vėmimą. Taip pat panagrinėsime gydymo galimybes bei kada reiktų kreiptis į gydytoją.
Kosulio priežastys
Kosulio iki vėmimo priežasčių yra labai daug. Tai gali būti:
Infekcija
Pati dažniausia ir visiems gerai žinoma kosulio priežastis – virusinės ir bakterinės infekcijos. Pastarosios gali tęstis nuo kelių dienų iki poros savaičių. Infekcijų metu dažniausiai vargina ne tik stiprus kosulys, bet ir kiti peršalimui būdingi simptomai, tokie kaip pakilusi kūno temperatūra, bendras silpnumas ir nuovargis, perštinti gerklė, tekanti ar užsikimšusi nosis. Itin sunkių infekcinių susirgimų atveju gali pasireikšti ir kosulys iki vėmimo. Tokie kosulio priepuoliai būdingi esant:
- Lėtinam bronchitui (kai žmogus bent 2 metus iš eilės, bent 3 mėnesius per metus kosėja ir skrepliuoja)
- Plaučių uždegimui
- Sergant kokliušu
Rūkymas
Nuolatinis kvėpavimas tabako dūmais ir degėsių įkvėpimas tiek į viršutinius, tiek ir į giliuosius kvėpavimo takus be abejonės sunkų organizmo sudirginimą.
Įvairūs cigarečių dūmuose esantys ir tabako degimo metu susidarantys komponentai negailestingai žaloja plaučių kvėpavimo takus. Atsakydamas į tokį skaudų gyvybiškai būtinų organų žalojimą organizmas pradeda bandyti dar atkakliau gintis ir pašalinti visas kenksmingas medžiagas padidindamas kvėpavimo takuose susidarančių gleivių gamybą, kurioms pašalinti reikalingas stiprus kosulys. Dėl šios priežasties daugelis rūkalių kenčia nuo lėtinio kosulio, trunkančio daugelį savaičių, mėnesių ar net metų.
Vadinamasis rūkančiojo kosulys gali būti sausas arba produktyvus, tai reiškia, kad jis sukelia skrepliavimąsi. Kartais kosulio priepuoliai gali būti tokie stiprūs, kad sukelia vėmimą.
Ilgą laiką rūkantiems žmonėms, kuriuos vargina nuolatinis stiprus kosulys vertėtų sunerimti: tai – vienas pagrindinių lėtinės obstrukcinės plaučių ligos (LOPL) simptomų.
Astma
Astma yra būklė, kuriai būdingi nesibaigiantys kosulio priepuoliai, kartais net iki dusimo. Astmos priepuolio metu, reaguodami į alergeną ar kitą dirgiklį susiaurėja kvėpavimo takai, dėl ko ir kyla stiprus kosulys.
Kartais užsitęsęs stiprus kosulys yra vienintelis požymis, vedantis į astmos diagnozę, tačiau dažnai be šio simptomo astma sergančiuosius vargina ir švokštimas, pasunkėjęs kvėpavimas ar skrepliavimas.
Viena dažniausių astmos priežasčių – įsisenėjusi alergija įkvepiamiems alergenams (žiedadulkėms, naminiams gyvūnams, namų dulkių erkutėms, pelėsiams). Alerginis kosulys, nulemtas astmos – itin apsunkina gyvenimo kokybę. Mokslininkų duomenimis astma sergančių vaikų miego kokybė suprastėja daugiau nei 50%, lyginant su sveikais jų bendraamžiais. Jauniesiems piliečiams tampa sunku ar net pavojinga užsiimti aktyvia fizine veikla, kas turi nemažai sveikatos pasekmių ne tik jų vaikystės, bet ir vėlesniais gyvenimo metais. Taip pat įrodyta, kad astma sergantiems vaikams sunkiau socializuotis bendraamžių tarpe. Situacija tampa itin pavojinga jei sergantysis astma greta suserga ir virusine ar bakterine viršutinių kvėpavimo takų infekcija. Ši viršutinių kvėpavimo takų susirgimų (astma + infekcija) kombinacija neretai baigiasi paciento hospitalizacija. Šiuos simptomus gali sumažinti laiku atlikti alergijos tyrimai vaikams bei pagal situaciją paskirtas jų gydymas.
Gastroezofaginis refliuksas (GERL)
Esant GERL, dėl nepilno vožtuvų, apsaugančių skrandžio turinį nuo „kilimo“ stemple atgal, skrandžio rūgštys, kartu su apvirškintu maistu patenka į stemplę, burną, o kartais net ir į kvėpavimo takus. Šių rūgščių stiprus dirginimas gali sukelti kosulį, kuris kartais gali būti itin sunkus. Neretai pacientai sergantys refliuksu teigia, jog jiems pasireiškia „kosulys iki žagčiojimo“.
Kai kurie vaistai nuo kraujo spaudimo
Tam tikri vaistai nuo padidėjusio kraujo spaudimo, dar vadinami angiotenziną konvertuojančio faktoriaus (AKF) inhibitoriais, kai kuriems žmonėms, kaip šalutinį poveikį, gali sukelti sunkų kosulį.
Diagnostika
Norint diagnozuoti lėtinio kosulio priežastis, būtina apsilankyti pas gydytoją, kuris surinktų išsamią anamnezę (ligos istoriją) ir atliktų reikalingus tyrimus (tiek fizinius, tiek ir laboratorinius). Gydytojas jūsų paklaus apie simptomus bei aplinkybes, kurios paskatina ar palengvina kosulį. Tais atvejais, kai įtariama alergija, gali būti atlikti ir alergenų tyrimai.
Fizinės apžiūros metu gydytojas stetoskopu paklausys jūsų plaučius. Atsižvelgiant į skleidžiamus garsus kvėpuojant galima planuoti kitus tyrimų etapus.
Atsižvelgiant į ligos istorijos ir fizinio apžiūros rezultatus gali būti paskirti papildomi tyrimai. Šie tyrimai gali būti:
- Krūtinės ląstos rentgenas, siekiant nustatyti ūmias ir lėtines plaučių ligas bei jų komplikacijas, piktybinius ir nepiktybinius auglius, plaučių pakitimus, grybelines ir parazitines ligas.
- Kompiuterinė tomografija (KT), siekiant pamatyti vidines organizmo struktūras, naudojant Rentgeno spindulius.
- Plaučių funkcijos tyrimas (spirometrija), siekiant nustatyti, ar nesutrikusi ventiliacinė plaučių funkcija, koks kvėpavimo takų obstrukcijos (susiaurėjimo) laipsnis ir grįžtamumas bei astmos požymius.
- Bronchoskopija, norint įvertinti trachėjos ir bronchų spindį.
- Alerginiai tyrimai iš kraujo ar ant odos, siekiant patvirtinti ar atmesti alergines priežastis, išsiaiškinti alergines reakcijas sukeliančius alergenus, pvz. Allergomedica išsami alergijos diagnostikos programa, atliekama iš kraujo. Šie alergijos tyrimai Vilniuje, Kaune ir kituose miestuose atliekami pasitelkiant šiuo metu vieną efektyviausių metodų, kuomet alergenų tyrimas leidžia juos ištirti iki molekulinio lygmens. Tokie alergijos tyrimai kaina atitinka kokybę, tad verčiau nedelsti ir išsirinkti artimiausią vietą, kur galėtų būti atliktas kraujo tyrimas alergijai nustatyti.