Alergija pienui yra dažniausia kūdikių ir vaikų maisto alergija, kurios skaičiai kiekvienais metais sparčiai auga. Atliekami alergijos tyrimai vaikams vis dažniau leidžia diagnozuoti įsijautrinimą būtent šiam alergenui. Tačiau karvės pienas kūdikiams svarbus dėl maisto ir biologiškai aktyvių medžiagų – riebalų, baltymų, mineralinių medžiagų ir vitaminų, reikalingų augančio kūdikio organizmui. Karvės piene randama daugiau nei 40 skirtingų rūšių baltymų. Visi karvės piene esantys baltymai, išskyrus beta-laktoglobuliną (BLG), taip pat randami ir žmogaus piene. Žmogaus ir galvijų pieno sudėtis skiriasi tik santykiniu jame esančių medžiagų kiekiu, todėl karvės pienas kūdikiams yra labai svarbus būtinųjų medžiagų šaltinis. Kaip bebūtų gaila, kai kuriems vaikams piene esantys baltymai yra ir pavojingi.
Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijose teigiama, kad motinos pienas pirmuosius 6 kūdikių gyvenimo mėnesius yra optimaliausias ir svarbiausias maistas. Besivystančiam organizmui joks kitas pieno pakaitalas nėra vertingesnis nei mamos, tačiau neretai žindymo laikotarpis trunka labai trumpai, todėl norint, kad vaikas gautų visas svarbiausias organizmo vystymuisi reikalingas medžiagas, į vaiko mitybos racioną įtraukiami kiti pakaitiniai produktai. Karvės pienas paprastai yra bene pirmiausiai į kūdikių ar vaikų mitybos racioną įtraukiamas maisto produktas po žindymo.
Įvairūs klinikiniai tyrimai rodo, jog alergiją karvės pienui dauguma vaikų dažniausiai „išauga“ t. y. jiems išsivysto klinikinė tolerancija. Paprastai ši tolerancija išsivysto iki 3 metų amžiaus. Tad pakartotiniai alerginiai tyrimai dažniausiai pateikia kur kas optimistiškesnius rezultatus. Retais atvejais alergija pienui „išaugama“ paauglystėje ar net vėliau. Iki to laiko mamoms dažnu iššūkiu tampa vaiko mitybos raciono pakeitimas, į ką pakeisti karvės pieną? Kokius pieno pakaitalus skirti vaikui, kad jis gautų pakankamai arba nors dalį tiek medžiagų, kiek turi karvės pienas?
Augalinis pienas – kas tai?
Augant alergijų karvės pienui skaičiui vaikų tarpe pieno pakaitalai tampa vis dažniau pasirenkami mamų. Neretai žmonės pieno atsisako ir dėl kitų priežasčių – pieno netoleravimo ar veganiškų paskatų vedini.
Nuo seno augalinio pieno gamyba ir vartojimas buvo įprastas, tačiau ne toks populiarus. Šiandien daugumai tai yra įprastas kasdieninis produktas. Augalų pagrindu gaunami pieno pakaitalai yra skysčiai, išgaunami homogenizacijos (smulkinimo) proceso – t.y. iš vandenyje sumaltų ir brinkintų augalinės kilmės (javų, riešutų, ankštinių kultūrų ir t.t.) medžiagų. Taip gaunamos susmulkintos augalinės medžiagos dalelės, imituojančios pieno išvaizdą ir struktūrą. Taigi, paprastai tariant augalinis pienas – gėrimas, gaminamas iš įvairių augalų ar jų sėklų. Oficialiai patvirtintos šių augalinių pieno gėrimų literatūroje nėra, tačiau kai kurie straipsnių autoriai pateikia 5 augalinių gėrimų kategorijas, gaunamas žemiau pateiktų augalų pagrindu:
- Javų: avižų pienas, ryžių pienas, kukurūzų pienas, speltos pienas;
- Ankštinių kultūrų: sojų pienas, žemės riešutų pienas;
- Riešutų: migdolų, kokosų, lazdyno, pistacijų, graikinių;
- Sėklų: sezamų, linų, kanapių, saulėgrąžų;
- Pseudo-javų: bolivinė balanda (kynva).
Populiariausios augalinio pieno rūšys – sojų, migdolų, ryžių, kokosų, avižų. Taip pat šiek tiek rečiau vartojami - kanapių, anakardžių, lazdyno ar žemės riešutų.
Augalinis pienas ne tik saugus vartoti karvės pienui alergiškiems vaikams, bet ir turtingas naudingomis medžiagomis. Taip pat, augalinės kilmės pienas, priešingai nei gyvulinės, yra lengviau įsisavinimas ir apdorojamas. Augalinis pienas, vadinamas taip dėl panašios tekstūros į pieną, tačiau kokybiniu ir kiekybiniu maistinių medžiagų sudėties atžvilgiu skiriasi tiek nuo karvės pieno, tiek tarp skirtingų augalinio pieno rūšių. Kai kurie gamintojai būtent dėl to, augalinio pieno sąvoką pakeičia tiesiog į augalinio gėrimo (pvz. ryžių, avižų, migdolų gėrimas) žodžių junginį.
Įdomu tai, kad Europos Sąjungos Teisingumo Teismas visai neseniai, 2017 m., priėmė sprendimą, kuriame teigiama, kad augalinės kilmės produktai negali būti žymimi gyvulinės kilmės produktų pavadinimais pateikiant juos vartotojui parduotuvėse. Kadangi pienas yra gyvulinės kilmės produktas. Tačiau šis teismo sprendimas yra tik susijęs su produktų ženklinimu. Kitiems, su ženklinimu nesusijusiems atvejams, šis sprendimas įtakos neturės. Pavyzdžiui, receptų knygose, straipsniuose, šnekamojoje kalboje augalinės kilmės produktai ir toliau galės būti vadinami jau įprastais tapusiais terminais.
Kuo skiriasi augalinio pieno rūšys?
Vis dažniau mokslinėje literatūroje publikuojami straipsniai, kuriuose atliekama glausta dažniausiai naudojamų augalinių pieno gėrimų sudėties analizė. Pvz. 70 proc. kalcio vaikai gauna būtent iš karvės pieno. Kai karvės pieno produktai išbraukiami iš mitybos raciono, būtina juos pakeisti tokiais produktais, kurie turi bent dalį tokių pačių maistinių medžiagų.
Naujausiame šių metų (2018) sausio mėnesį Kanados McGill universiteto mokslininkų publikuotame tyrime išanalizuoti keturių visame pasaulyje dažniausiai vartojamų augalinių pieno pakaitalų – migdolų, sojų, ryžių ir kokosų pieno gėrimai - maistinių medžiagų sudėties skirtumai (1 lentelė).
1 lentelė. Karvės pieno ir augalinių pieno pakaitalų maistinių medžiagų palyginimas (vieno puodelio (240 ml.) porcijoje).
*Pastaba: Lentelėje pateikti ir vertinami papildomai nesaldinti augalinės kilmės pieno gėrimai (kiekiai gali šiek tiek varijuoti priklausomai nuo gamintojų)
*TV- tarptautiniai vienetai
Pateiktos lentelės duomenys akivaizdžiai rodo, kad po karvės pieno, sojos pienas yra maistingiausias.
Trumpai apie kiekvieną iš augalinės kilmės pieno pakaitalų
Sojų pienas – specialistų teigimu - labiausiai subalansuotas pieno pakaitalo pasirinkimas karvės pienui alergiškiems vaikams.
- Sojų pienas dar vadinamas sojų vandeniu vartojamas jau kelis dešimtmečius kaip pats geriausias karvės pieno pakaitalas;
- Priešingai nei ryžių, kokosų ar migdolų pienas, sojų piene gausu tiek pat baltymų kiek ir karvės piene;
- Gausu ląstelienos, vitaminų, mineralų ir antioksidantų;
- Daug mononesočiųjų ir polinesočiųjų riebalų rūgščių (teigiamas poveikis širdies ir kraujagyslių sistemai);
- Iš sojos pieno gaminami kiti sojos produktai – kaip varškė, kefyras, ledai, jogurtas;
- Nevisai įprastas skonis (skoniui pagerinti paprastai dedama cukraus, druskos, vanilės);
- Sojai alergiškiems žmonėms sojų pieno vartoti negalima.Ar mažylis alergiškas ir šiam produktui, leis išsiaiškinti alergenų tyrimai.
Ryžių pienas – saldus skonis ir maža mitybinė vertė.
- Galima vartoti alergiškiems sojai ir migdolams;
- Labai didelis angliavandenių kiekis;
- Sudėtyje nėra cholesterolio;
- Didelis vitamino B kiekis - būtinas sparčiai medžiagų apykaitai, kraujo cirkuliacijai bei nervų sistemai;
- Gausu magnio, geležies, vario – svarbu kontroliuojant kraujo spaudimą, skatinant raudonųjų kūnelių gamybą, deguonies pernešimą organizme;
- Mangano ir seleno kiekiai didesni nei bet kuriame kitame piene;
- Bet, besaikis ar per dažnas ryžių pieno vartojimas gali prisidėti prie nevisavertės mitybos, ypatingai kūdikiams.
Kokosų pienas – baltymų neturintis pieno gėrimas.
Kokosų pienas – tai branduolys ir skystis sumalti iki vientisos masės, o ne skystis esantis riešuto viduje.
- Mažas cholesterolio kiekis;
- Didelis skaidulinių medžiagų kiekis;
- Didelis lauro rūgšties arba dodekano rūgšties (angl. lauric acid) kiekis – svarbus imuninės sistemos veiklai, smegenų vystymuisi, kraujagyslių elastingumui;
- Gausu geležies, kalcio, kalio, magnio ir cinko;
- Žymūs kiekiai vitamino C ir E;
- Kokosų pienas retai susijęs su alerginėmis reakcijomis;
- Padeda virškinimui;
- Didelis sočiųjų riebalų kiekis – kardiologai kokosų pieną rekomenduoja dažniau pakeisti į migdolų pieną.
Svarbu: maistinių medžiagų santykis mažėja laikant kokosų pieną daugiau nei 2 mėnesius.
Migdolų pienas – gausiausias mononesočiųjų riebalų rūgščių kiekis.
- Migdolų pienas populiarus kaip karvės pieno pakaitalas jau nuo viduramžių;
- Gausu omega-3 riebalų rūgščių;
- Nėra sočiųjų riebalų rūgščių;
- Galiojimo laikas ilgesnis nei gyvulinio pieno;
- Iš išvardintų augalinės kilmės pieno pakaitalų, migdolų pienas - mažiausiai kalorijų ir riebalų turintis pienas;
- Gausu antioksidanto vitamino E;
- Natūraliai ypatingai daug įvairių mineralų – vario, cinko, geležies, mangano, magnio, fosforo, kalcio, kalio, seleno.
Visgi kaip išsirinkti tinkamą karvės pieno pakaitalą?
Esant tokiam dideliam augalinės kilmės pieno pasirinkimui, gali būti sunku rasti tinkamą sprendimą. Tačiau norint gauti tinkamą kiekį maistinių medžiagų, dauguma mitybos specialistų rekomenduoja vartoti visas augalinio pieno rūšys, dėl skirtingo naudingųjų medžiagų kiekio juose.
Sojos pienas, pagal atliktus mitybinės vertės tyrimus, savo sudėtimi yra labiausiai panašus į karvės pieną, todėl jei vaikui iš mitybos raciono būtina pašalinti karvės pieną, specialistų rekomendacijose nurodoma, kad sojos pienas yra geriausia alternatyva. Be viso to, reiktų nepamiršti, kad sojai įsijautrinusių vaikų skaičius taip pat yra pakankamai didelis. Ankstesniuose mūsų straipsniuose rašėme, kad kūdikiams skiriamiems sojos mišiniams gali pasireikšti 14 proc. kūdikių nuo IgE priklausomą, ir daugiau kaip 60 proc. ne nuo IgE priklausoma alergijaTuo tarpu kokosų pieną kaip alergijos sukėlėją alergenų tyrimas identifikuoja ypač retai, tačiau ir šiuo atveju galimos išimtys. Tad renkantis svarbu žinoti, kokiems dar komponentams alergiška Jūsų atžala – tai leis padaryti specialistų konsultacijos ir detalūs alergijos tyrimai, Vilniuje, Kaune ir kituose miestuose.
O kaip žindomi kūdikiai?
Žindomų kūdikių tarpe alergija karvės pienui nustatoma 0,5 proc. Tokiems kūdikiams gydytojai rekomenduoja labai hidrolizuotų baltymų pieno mišinius, kitaip hipoalerginius mišinukus, arba sojos baltymo mišinukus, tačiau prieš juos vartojant būtina pasitarti su gydytojais. Jei alergija pienui pasireiškė motinos pienu maitinamam kūdikiui, tuomet mama, tik rekomendavus gydytojui, turėtų atsisakyti pieno produktų. Tačiau ar skirti specialią dietą ar ne, nusprendžia tik gydytojas konsultacijos metu. Tokiu atveju augalinio pieno produktai labai praturtins ir mamos mitybą.
Nemažai tokių atvejų, kuomet vaiko alergiją karvės pienui galima kontroliuoti vartojant iš dalies ar labai hidrolizuotus pieno baltymų mišinius. Tačiau labai stipriai alergiškiems vaikams simptomai išlieka, tokiu atveju ir labai susmulkinti pieno baltymai iki mažų fragmentų gali išprovokuoti reakcijas. Tokiais išimtiniais atvejais, kūdikiams skiriami mišiniai iš aminorūgščių (baltymų sudėtinė dalis).
Keletas patarimų kaip išsirinkti tinkamą augalinį pieną parduotuvėje
- Skaitykite produktų etiketes. Kai kurių gamintojų augalinio pieno gėrimuose yra ypatingai didelis pridėtinio cukraus kiekis. Cukrus suteikia gėrimams geresnį skonį, spalvą ir tirštesnę tekstūrą, tačiau venkite tokių augalinės kilmės pieno gėrimų, kurių sudėtyje tarp pirmų trijų ingredientų yra įvardintas cukrus.
- Kaip bebūtų gaila, tik gyvūninės kilmės pienas pasižymi natūraliai jame esančiu dideliu kalcio kiekiu, tuo tarpu augalinės kilmės pienas papildomai dirbtiniu būdu būna praturtintas didesniu šio mikroelemento kiekiu. Kalcis svarbus sveikiems kaulams. Labai svarbu, kad kalcis, kuris dirbtinai pridedamas praturtinti gėrimus yra ne toks pat kaip natūraliai produktuose randamas, todėl organizmas tokius mikroelementus įsisavina sunkiau, todėl ir teigiamas jo poveikis gali būti nevisavertiškas. Rinkitės tokius gėrimus, kuriuose kalcio yra mažiausiai 120 mg./100ml. Rekomenduojama vaikams vartoti kitus produktus, turinčius taip pat daug kalcio (pvz. švieži žalumynai, vaisiai).
- Kalcis dažnai augaliniuose gėrimuose gali nusėsti į pakuotės dugną, todėl prieš vartodami pieną būtinai jį pakratykite.
- Vitaminas B12 natūraliai randamas gyvūninės kilmės produktuose – jis būtinas gerai imuninės sistemos veiklai, smegenų vystymuisi, jų darbui. Todėl rekomenduojama rinktis augalinio pieno produktus, kurie papildomai praturtinti vitaminu B12.
- Augalinio pieno sudėtyje gali būti tam tikrų maisto priedų, kaip guaro guma ar tapijokos miltai – krakmolas, kurie augaliniam pienui suteikia tirštesnės konsistencijos. Šios medžiagos yra tyrinėjimų akiratyje, tačiau kol kas laikomos saugiomis. Tačiau pvz. karageninas, išskiriamas kai kurių jūros dumblių šeimų, mokslinių tyrinėjimų išvadose pateikiamas kaip galimai sveikatai pavojingas tirštiklis.
- Pabandykite pasigaminti augalinio pieno namuose, tuomet nereikės rūpintis skaitant etiketes ir skaičiuojant mikroelementų sudėtis.
- Augalinį pieną reiktų rinktis atsargiai, jei yra gluteno, sojos alergija ar netoleravimas.
Išvada tokia, kad geresnio pieno nei mamos nėra, o tinkamą pakaitalą karvės pienui alergiškiems vaikams derėtų rinktis kiekvienam individualiai, atsižvelgiant į atskirų augalinių pieno gėrimų sudėtį, mitybos poreikius bei gretutines alergijas. Šiuo atveju ypač svarbu žinoti visus komponentus, kuriems yra alergiškas Jūsų mažylis – tai leidžia nustatyti molekuliniai alergijos tyrimai, atliekami Allergomedica programos metu. Toks kraujo tyrimas alergijai nustatyti suteikia galimybę itin išsamiai išanalizuoti alergijos sukėlėjus, tad pasirinkti pieno pakaitalą bus galima kur kas paprasčiau.
Dar kartą trumpai pateikiame pagrindinius augalinio pieno pliusus ir minusus (1 pav.).
Straipsnio autorius: Megė Černiauskienė, Medicinos biologė
Naudota literatūra:
- Aalberse R. C, Agache I, Asero R, Ballmer-Weber B et al. MOLECULAR ALLERGOLOGY. User‘s guide. European Academy of Allergy and Clinical Immunology, 2016.
- Vanga S K, Raghavan V. How well do plant based alternatives fare nutritionally compared to cow’s milk? Journal of Food Science and Technology. January 2018, Volume 55, Issue 1, pp 10–20.
- Sethi S, Tyagi A K, Anurag R K. Plant-based milk alternatives an emerging segment of functional beverages: a review. J Food Sci Technol. 2016 Sep; 53(9): 3408–3423.