Gal Jūs ar Jūsų vaikas paragavote naujo maisto produkto ir Jus netikėtai supykino, arba prasidėjo odos bėrimai? O gal įtariate, kad aplinkoje esantys įkvepiamieji alergenai, tokie kaip žiedadulkės ar namų dulkių erkės, yra priežastis, dėl kurios Jūsų vaiką vargina kosulys ir/ar nosies simptomai? Alergologo konsultacija - geriausias būdas šiuos ar panašius įtarimus išsklaidyti ir gauti profesionalią pagalbą.
Pagal Europos alergologijos ir klinikinės imunologijos akademijos (EAACI) rekomendacijas, gydytojas alergologas alergijos diagnozei patvirtinti arba paneigti turi remtis išsamios apklausos, paciento fizinės apžiūros ir alerginių tyrimų duomenimis, tačiau neretai patiems pacientams kyla klausimų: kaip efektyviai pasiruošti pirmai gydytojo alergologo konsultacijai? Ką daryti, kad vienos konsultacijos metu gautumėte kaip įmanoma daugiau atsakymų į rūpimus klausimus? Būtent tai ir aptarsime šiame straipsnyje.
Kuo pasirūpinti likus savaitei ar daugiau iki vizito?
Visų pirma, dar gerokai iki vizito pas alergologą turėtumėte pasitarti su savo šeimos gydytoju ar Jus priimsiančiu gydytoju alergologu dėl alerginių vaistų vartojimo. Tam tikrais atvejais antihistamininių vaistų vartojimas gali tapti pagrindine kliūtimi greitai alergijos diagnostikai pirmojo vizito metu. Jei kalbėtume tiksliau – vartojant antihistamininius vaistus gydytojas alergologas negalės atlikti vadinamojo odos dūrio tyrimo.
Šiais laikais šią problemą gydytojai neretai išsprendžia: vietoj odos dūrio atliekami kraujo alerginiai tyrimai, kurių rezultatams jokių vaistų vartojimas įtakos neturi. Tačiau, jei žinote, kad Jums ar Jūsų mažyliui kraujo paėmimo procedūra yra sudėtinga ar dėl specifinių priežasčių netgi pavojinga sveikatai – nesidrovėkite ir likus dar gerai savaitei iki vizito pasitarkite su gydytoju. Galbūt tam tikrų vaistų vartojimą vertėtų nutraukti, kad vizitas būtų kuo efektyvesnis. Dar kartelį pabrėžiame: prieš nutraukiant vaistus BŪTINAI pasitarkite su gydytoju, nes tam tikrų vaistų (tokių kaip inhaliatoriai sergant astma) nutraukti jokiu būdu NEGALIMA.
Ką pasiimti su savimi keliaujant pas gydytoją?
Trumpai tariant – kaip įmanoma daugiau informacijos.
Nepamirškite, kad Jūsų vizito pas gydytoją laikas nėra skirtas vien tyrimams atlikti. Viena svarbiausių užduočių gydytojui – suprasti kas lėmė Jūsų įtarimus alergijai. Tam būtina Jūsų pagalba:
- Jei įtariama alergija maistui – veskite maisto dienoraštį. Jame žymėkitės, kokie maisto produktai ar gėrimai sukėlė simptomus ar jų paūmėjimą, o kokie produktai jokių simptomų nesukėlė. Taip pat – kiek laiko praėjo po suvalgyto maisto iki simptomų pasireiškimo, kokias priemones naudojote simptomams palengvinti, ką veikėte simptomų pasireiškimo metu (galbūt tuo metu užsiėmėte aktyvia fizine veikla, ar reakcija įvyko šventės metu, pavartojus alkoholinių gėrimų).
- Jei įtariate alergiją įkvepiamiems alergenams – atkreipkite dėmesį į tai, kokiu metų, paros laiku ir kokiomis aplinkybėmis (nuėjus į draugų namus, lauke, po kontakto su gyvūnu ar pan.) pasireiškė simptomai.
- Jei vergina bėrimai – nepamirškite juos nufotografuoti ir nuotrauką parodyti gydytojui. Laukiant vizito pas alergologą odos būklė gali ir pagerėti, tad gydytojui itin svarbu pamatyti, kaip oda atrodė pačiame simptomų „žydėjime“.
- Jei neseniai Jums ar Jūsų mažyliui buvo atlikti kiti medicininiai tyrimai – tyrimų atsakymus pasiimkite su savimi. Tai padės gydytojui visapusiškai įvertinti Jūsų sveikatos būklę.
Visa ši informacija gali tapti nepamainoma pagalba gydytojui, siekiančiam pateikti kuo tikslesnę alergijos diagnozę. Jos pagalba parenkami tikslingiausi alerginiai tyrimai ir išvengiama „aklo šaudymo“ renkant kokius alergenus tirti, kas gali itin prailginti laiką iki diagnozės ir gerokai paploninti piniginę.
Kaip apsirengti?
Nenustebinsime Jūsų pasakydami, kad „aprangos kodas“ keliaujant pas gydytoją alergologą – neegzistuoja, tačiau žinodami, kad vizito metu Jums ar mažajam alergiukui gali būti atliekami alerginiai tyrimai, patariame dėvėti patogius drabužius. Drabužiai neturėtų būti itin aptempti, jei alerginiams testams reikėtų apnuoginti rankos dilbį, taip pat turėtų būti nesunku nusirengti/nurengti viršutinius drabužius fizinei odos apžiūrai ar odos lopo tyrimams.
Vyksta alergologo konsultacija - kokių klausimų paklausti?
Neretai gydytojo kabinete visi mums rūpimi klausimai tiesiog išgaruoja iš galvos ir tik po konsultacijos suprantame, kad ne visi mūsų klausimai liko atsakyti. Kartais gydytojui atsakymai į elementarius mums, pacientams kylančius klausimus gali pasirodyti tokie akivaizdūs, kad jis gali tiesiog pamiršti juos paminėti. Dėl šios priežasties rekomenduojame pas gydytoją ateiti jau pasiruošus ir susirašius visus Jums kylančius klausimus. Tarp jų rekomenduojame nepamiršti ir šių:
- Kokie alerginiai tyrimai reikalingi mano alergijai patvirtinti arba paneigti?
- Kokius alergenus šie tirs ir kodėl būtent šiuos?
- Kokių priemonių turėčiau imtis, kad išvengti kontakto su alergenu?
- Kokių reakcijų galiu tikėtis susidūrus su alergenu? Ar tai gali kelti rimtą grėsmę mano sveikatai?
- Ar galėčiau imtis papildomų priemonių savo alergijai valdyti (pvz.: pakeisti namų aplinką, reguliariai lankyti sveikatinimo procedūras)?
- Į ką turėčiau atkreipti dėmesį pradėjus rekomenduojamą gydymą?
- Kada turėčiau apsilankyti pakartotiniam vizitui?
- Ar mano/mano vaiko alergija su laiku gali pagerėti, pablogėti, pasipildyti naujais alergenais?
Taip pat rekomenduojame nepamiršti klausimų apie gydytojo siūlomą gydymą: kada ir kaip vartoti vaistus, kokio poveikio reikėtų tikėtis, o gavus atsakymus – juos iškart pasižymėti.
Ką pasiimti iš gydytojo?
Atsakymas ir vėl paprastas – kuo daugiau informacijos.
Nepamirškite, kad gydytojas savo kabinete gali turėti nemažai įvairių lankstinukų, straipsnių ar mokomųjų knygučių apie Jūsų alergiją. Taip pat gydytojas gali pateikti patikimų internetinių šaltinių, kuriuose galėsite pasiskaityti apie savo būklę.
Gydytojo alergologo konsultacija bei išsamūs alergijos tyrimai, tokie kaip alerginiai tyrimai iš kraujo, odos dūrio ir odos lopo testai vaikams ir suaugusiems yra atliekami Allergomedica klinikoje Vilniuje, Didžiojoje Riešėje.
Tam, kad gera savijauta galėtų džiaugtis kuo daugiau žmonių, kraujo mėginį pasirinktiems alergijos tyrimams iš kraujo galite priduoti Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir kituose miestuose, kuriuose yra mūsų partnerių klinikos ar laboratorijos.