Namų dulkių erkės yra maži, žmogaus akimi nematomi voragyviai. Alergiją namų dulkių erkėms dažniausiai sukelia dvi jų rūšys – Dermatophagoides farinae ir Dermatophagoides pteronyssimus. Jos mėgsta šiltą ir drėgną aplinką, todėl gyvena ir veisiasi patalynėje, kilimuose, užuolaidose, minkštuose žaisluose. Namų dulkių erkių visiškai pašalinti neįmanoma, tačiau galima sumažinti jų kiekį. Tad jeigu alergijos tyrimai identifikavo šį alergeną, patys galite prisidėti prie savo savijautos pagerėjimo.
Kova su namų dulkių erkėmis susideda iš dviejų dalių: aplinkos drėgmės mažinimo ir dulkių mažinimo. Visa tai vadinama aplinkos kontrole. Taikant aplinkos kontrolės priemones, reikia kantrybės, kadangi net pasiekus gerą aplinkos kontrolę, simptomams susilpnėti prireikia keleto mėnesių. Pirmiausia rekomenduojama aplinkos kontrolės priemones taikyti miegamajame, po to, jei reikia, svetainėje ir kitose namų patalpose. Tuomet alergija dulkėms sukels kur kas mažiau rūpesčių.
- Rekomenduojama naudoti sintetinius čiužinius. Galima įsigyti specialių, namų dulkių erkių alergenų nepraleidžiančių čiužinių, pagalvių, antklodžių užvalkalų. Vien tik užvalkalai nepalengvins simptomų, tačiau naudojami su kitomis aplinkos kontrolės priemonėmis mažins sąlytį su namų dulkių erkėmis.
- Kabinkite medvilnines, lengvai plaunamas užuolaidas, kurias skalbkite ne žemesnėje nei 60°C temperatūroje arba lengvai valomas žaliuzes.
- Knygas ir drabužius laikykite uždarose lentynose ar spintose; nepalikite drabužių ant grindų ar kabančių ant kėdės.
- Rinkintės lengvai valomą grindų dangą: parketą, plyteles ar linoleumą. Netieskite daug kilimų, kadangi juos sunku švariai išvalyti.
- Minkštus žaislus reguliariai skalbkite 60°C temperatūroje. Taip pat, siekiant naikinti namų dulkių erkes, minkštus žaislus, įdėjus į maišelį, galima padėti į šaldiklį 24 valandoms.
- Nelaikykite ant lovos nereikalingų daiktų ir leiskite patalams vėdintis. Patalynę (paklodes, pagalvių ir antklodžių užvalkalus) skalbkite ne rečiau kaip kas 2 savaites ne žemesnėje kaip 60°C temperatūroje. Kartą per metus karštai išvalykite ar išplaukite pūkines pagalves ir antklodes.
- Drėgnai valykite namus, kiekvieną savaitę valykite kambarius dulkių siurbliu, naudodami didelio efektyvumo oro filtrą (HEPA 13 arba 14). Ypač stenkitės išsiurbti dulkes iš kampų bei plyšių.
- Mažinkite drėgmę namuose, įrengdami oro džiovintuvą. Reguliariai tikrinkite, kad nebūtų vandens nuotėkio iš kriauklės, tualeto, vonios. Sutaisykite atsiradusius nuotėkius lietvamzdžiuose, kad nedrėktų sienos.
- Kiekvieną dieną, net ir žiemą, po 30 minučių vėdinkite visus gyvenamuosius kambarius. Palaikykite oro temperatūrą kambariuose apie 18-20°C, santykinę oro drėgmę apie 45-50%.
- Jei turite naminių gyvūnų, neleiskite jų į miegamąjį. Gyvūnai palieka savo pleiskanas, kuriomis maitinasi namų dulkių erkės.
- Cheminės medžiagos namų dulkių erkėms naikinti nėra labai efektyvios.
Kokie alerginiai tyrimai leidžia nustatyti alergiją dulkių erkutėms?
Prieš imantis aplinkos kontrolės veiksmų, svarbu įsitikinti, kad Jus kamuojantys simptomai iš tikrųjų yra sukeliami šių nariuotakojų. Tam reikalingi alergenų tyrimai, kurie leidžia ištirti visus jų komponentus ir taip ne tik identifikuoti alergiją, bet ir nustatyti įsijautrinimo stiprumą ir tikrąjį sukėlėją. Tai vadinamieji molekuliniai alergijos tyrimai, Vilniuje, Kaune ir kituose miestuose atliekami pasirinkus Allergomedica programą.
Siekiama, kad šis alergenų tyrimas ne tik leistų identifikuoti sukėlėjus, bet ir padėtų pacientams pakeisti savo gyvenimo būdą. Tad po to, kai atliekamas kraujo tyrimas alergijai nustatyti, pateikiami aiškūs rezultatai bei specialistų patarimai ir rekomendacijos.
Paruošė gydytoja alergologė ir klinikinė imunologė Neringa Stirbienė