Rinitas – medicininis terminas, ligos pavadinimas, dažnai liaudyje vadinamas tiesiog sloga. Tačiau rinitas ir sloga nėra vienas ir tas pats sutrikimas. Šiame straipsnyje išsiaiškinsime, kada sloga tampa ne vien tik užsitęsusia būkle ir kada reikėtų sunerimti ir apsispręsti kreiptis į gydytoją bei atlikti tyrimus.
Rinitas - tai dažnas sutrikimas, pasireiškiantis nosies gleivinės sudirgimu ar/ir uždegimu. Visiems lengvai atpažįstami simptomai, tokie kaip užgulta, „varvanti“ nosis ir čiaudulys, aplankantys tiesiog suslogavus, priskiriami ir klastingajam rinitui. Be sunkumo kvėpuoti pro užsikimšusią nosį, taip pat gali jaustis nosies niežėjimas, bei nemalonūs pojūčiai akyse. Dažniausia šio nosies gleivinės uždegimo priežastis yra virusinės infekcijos ir alerginės reakcijos į ore esančius alergenus – žiedadulkes, dulkių erkių atliekas, gyvūnų pleiskanas. Organizmo reakcija į šiuos dirgiklius gali būti labai panaši, kaip ir esant paprasčiausiai slogai.
Rinito rūšys bei simptomai
Alerginis rinitas diagnozuojamas žmonėms, kurių imuninė sistema gamina specifinius antikūnus, vadinamus imunoglobulinu E (IgE). Šie antikūnai gaminasi dėl padidėjusio jautrumo alergenams, esantiems ore – žiedadulkėms, dulkėms, pelėsiui, gyvūnų pleiskanoms ir t.t. Alerginis rinitas dažnesnis žmonėms, kurių šeimos nariai taip pat yra alergiški. Šeimos alerginių ligų istorija yra naudinga įtariant alerginį susirgimą, simptomams kartojantis periodiškai ar esant nuolatiniams.
Alergija žiedadulkėms, liaudiškai tiesiog vadinama šienlige, sukelia tokias pačias organizmo reakcijas, kaip ir uždegimo metu, kuomet pradeda gamintis specifiniai antikūnai IgE. Žmonės, kenčiantys nuo alergijos žiedadulkėms dažniausiai skundžiasi čiauduliu bei pagausėjusiomis išskyromis iš nosies. Tuo tarpu, asmenys, alergiški nuolatiniams alergenams dažniau skundžiasi nosies užgulimu, o čiaudulys ir pagausėjusios išskyros iš nosies pasireiškia tik padidėjus alergenų koncentracijai aplinkoje – tvarkantis namus ir sukeliant dulkes, būnant šalia naminių gyvūnų.
Virusinis rinitas trunka iki 10 dienų ir yra vienas iš peršalimo sindromų. Dėl jo trumpos eigos kartais nėra lengva atskirti ir diagnozuoti tikrąjį sutrikimą, jei nepasireiškia infekcijos simptomai - karščiavimas bei bendras negalavimas.
Ilgalaikį rinitą svarbu atskirti nuo infekcinio, alerginio, nealerginio - neinfekcinio rinito ir nuo lėtinio įsisenėjusio rinosinusito, kuris taip pat pasireiškia nosies gleivinės uždegimu, tik trunka gerokai ilgiau nei paprasta sloga. Nealerginis - neinfekcinis rinitas, dažniausiai sukeliamas tokių dirgiklių kaip tabako dūmai, temperatūros bei drėgmės pokyčiai, hormoniniai pokyčiai, nėštumas, tam tikrų vaistų vartojimas, emocinis stresas.
Niežėjimas bei nemalonus jausmas akyse – dažnai pasitaiko kartu su alerginiu rinitu. Užsikimšusi, varvanti nosis, čiaudulys, gali pasireikšti tiek alerginio, tiek nealerginio rinito metu. Žmonėms, kuriems pasireiškia alerginis rinitas, simptomai paūmėja po kontakto su dirgikliais. . Tuo tarpu, žmonės, sergantys nealerginiu rinitu, susidūrę su paminėtais alergenais didelių pokyčių gali ir visai nepajusti.
Su akimis susiję simptomai, tokie kaip niežėjimas, akių sudirgimas, raudonumas, padidėjęs ašarojimas, yra vadinami alerginiu konjunktyvitu – akių junginės (audinio plėvelė, išklojanti abiejų akių vokų užpakalinius paviršius ir jungianti vokus su akies obuoliu) uždegimu. Taigi visi šie požymiai byloja, kad Jums reikalinga detalesnė specialistų apžiūra ir alerginiai tyrimai.
Diagnozė
Rinitas diagnozuojamas įvertinus paciento pasakojamus simptomus bei apžiūrą. Dažniausiai rinito priežastys (alergijos, infekcijos) gali būti tik nuspėjamos ir norint jas patvirtinti reikia detalesnių tyrimų.
Alerginis rinitas diagnozuojamas, nustačius įsijautrinimą konkretiems alergenams. Tam reikia atlikti alerginius tyrimus, kurių metu aiškinamasi, ar organizme yra specifinių alergenams antikūnų, kuriems jungiantis su į organizmą patekusiais antigenais – alergenais susidaro antikūnio antigeno junginys skatinantis užegiminių ląstelių išsiskyrimą ir greitą alerginių simptomų pasireiškimą. Šiam tikslui dažnai pasitelkiami molekuliniai alergijos tyrimai.