Laboratorijos naujienos: siūlome dar detalesnį alergijų ištyrimą

Laboratorijos naujienos: siūlome dar detalesnį alergijų ištyrimą

Nuo šiol Inovatyvios imunodiagnostikos centre atliekamas inovatyvus ir labai išsamus alergijų tyrimas - Alergomedica MakroGardelė 283. Allergomedica MakroGardelė 283 yra naujos kartos diagnostinis testas, apimantis didžiausią iki šiol prieinamą molekulinių alergenų paletę. Tyrimo metu nustatomas paciento įsijautrinimas 156 alergenų ekstraktams, 126 molekuliniams alergenams ir išmatuojamas bendras IgE (iš viso ištiriamos 283 analitės).

Kokie alergenai yra tiriami?

Dėka didelio skirtingų analičių kiekio, vieno tyrimo metu nustatomas labai platus paciento įsijautrinimo profilis! Įsijautrinimas nustatomas ne tik dažniausiai pasitaikantiems alergenams, bet ir retesniems, kuriems įsijautrinimas pasitaiko rečiau, tačiau pastarieji yra kliniškai labai reikšmingi. Visus tiriamus alergenus galėtume suskirstyti į 7 stambias grupes:

  • Žolių, medžių, piktžolių žiedadulkės;
  • Namų dulkių ir maisto erkės;
  • Mikroorganizmai;
  • Įvairus augalinės ir gyvūlinės kilmės maistas;
  • Plėviasparnių nuodai;
  • Gyvūnai;
  • Kiti (lateksas, fikusas ir apyniai, CCD).

Detalų alergenų sąrašą  ir atsakymo pavyzdį galima pamatyti čia.

Ar daug kraujo reikia norint ištirti tiek daug analičių?

Nors tyimo metu yra ištiriamas įsijautrinimas beveik 300 analičių, tačiau, dėka naujausių technologijų, tyrimo atlikimui reikalingas palyginti nedidelis kiekis kraujo. Gera žinia, kad tyrimui taip pat tinka kapiliarinis kraujas (pvz.: iš piršto). Šis aspektas dažniausiai būna labai svarbus mažiesiems pacientams, kuriems nepavyksta paimti kraujo iš venos. Kai kuriais atvejais sklando nuomonė, kad tyrimai iš kapiliarinio kraujo yra mažiau tikslūs, tačiau gamintojų atliktu tyrimu kokybinis rezultatų sutapimas tiriant veninį ir kapiliarinį kraują yra 100 %, o kiekybinis – 96 %. Tai reiškia visais atvejais, kai įsijautrinimas alergenui buvo nustatytas veniniame kraujyje, jis buvo nustatomas ir kapiliariniame, tik nežymiai skyrėsi aptikta koncentracija. Taigi planuojant atlikti Allergomedica MakroGardelės 283 tyrimą, nereikėtų baimintis dėl to, kad bus reikalingas didelis kiekis kraujo, be to, pravartu prisiminti, kad yra galimybė imti kraują iš piršto.

 

Įsijautrinimo molekulininiame lygmenyje nustatymas

Kaip jau buvo minėta, tyrimo metu įsijautrinimas alergenams yra nustatomas ir molekuliniame lygmenyje. Tai reiškia tyrimas nustato ne tik kokiems augalams, maisto produktams ar gyvūnams pacientas yra įsijautrinęs, tyrimo metu pacientas taip pat sužino įsijautrinimą konkretiems baltymams. Vienas iš paprasčiausiu pavyzdžių, kodėl tai gali būti svarbu, yra alergija pienui arba kiaušiniui. Įprastu atveju, nustačius alergiją šiems maisto produktams, jie yra išbraukiami iš raciono. Tačiau sužinojus šių maisto produktų įsijautrinimą molekuliniame lygmenyje, galima pasakyti, ar alergiją sukels tik žalias kiaušinis ir nevirintas pienas, ar pacientas turi vengti net termiškai apdoroto pieno ir kiaušinio. Molekulinis ištyrimas šią informaciją mums suteikia, nes vieni baltymai piene ir kiaušinyje yra jautrūs temperatūrai ir po pakaitinimo suyra taip nesukeldami alerginių reakcijų, tuo tarpu kiti yra termostabilūs, todėl net termiškai apdoroti, savo alerginių savybių nepraranda. Įsijautrinimo nustatymas iki molekulinio lygmens yra palyginti nauja sritis alergologijoje, tačiau kuo toliau, tuo labiau vertinama dėl suteikiamos itin išsamios informacijos pacientui ir gydytojui. Džiugu, kad Allergomedica MakroGardelėje 283 yra skiriamas didelis dėmesys molekulinei alergologijai ir ištiriamų molekulinių alergenų kiekis yra didžiausias iš šiuo metu prieinamų palečių. Išsamiau apie molekulinę alergologiją galite paskaityti mūsų ankstesniame straipsnyje.

CCD inaktyvacija. Kodėl ji tokia svarbi?

Dar vienas svarbus Allergomedica MakroGardelės 283 privalumas yra tai, kad tyrimo metu inhibuojami prie CCD besijungiantys antikūnai, todėl tyrimo vertinimas pacientams, kurie turi CCD antikūnų, labai palengvėja ir yra išvengiama gausybės kliniškai nereikšmingų teigiamų atsakymų. Įvairių tyrimų metu yra nustatyta, kad apie 20 - 30 % alergiškų žmonių gamina antikūnus prieš CCD. Yra manoma, kad šie antikūnai klinikinės reikšmės neturi ir sipmtomų pacientui nesukelia, tačiau jų buvimas labai apsunkina alerginių tyrimų rezultatų vertinimą. Esant kraujyje CCD antikūnų jie jungiasi prie didelės dalies augalinės kilmės maisto, medžių ir žolių žiedadulkių, plėviasparnių vabzdžių nuodų, todėl atlikus alerginį tyrimą yra gaunami klaidingai teigiami rezultatai arba pernelyg aukštos koncentracijos ankščiau išvardytiems alergenams. Iš daugybės gautų teigiamų rezultatų gydytojui gali būti sunku nustatyti, kurios teigiamos vertės yra dėl CCD antikūnų ir kurios dėl tikrojo įsijautrinimo. Allergomedica MakroGardelės 283 tyrimo metu yra atliekama CCD inhibicija, todėl eliminuojamas CCD poveikis tyrimo rezultatams ir vertinti gautus rezultatus tampa daug paprasčiau.

Kokiais atvejais Allergomedica Makrogardelė 283 gali pacientui padėti?

Pirmiausia, Allergomedica Makrogardelė 283 gali būti naudinga dar nežinantiems savo įsijautrinimo profilio, tačiau įtariantiems, kad gali būti kažkam alergiški. Kadangi į tyrimą įtraukta daug skirtingų alergenų, išsiaiškinsite ar nesate alergiški tiek dažniausiai pasitaikantiems alergenams, tiek retesniems, tokiems kaip, garstyčios, saulėgražų sėklos, bolivinė balanda, kmynai ir daugelis kitų. Tyrimas taip pat tinkamas asmenims, kurie jau žino savo įsijautrinimo šaltinį, tačiau nori dar detaliau pažiūrėti į savo ligą, sužinoti įsijautrinimą molekuliniame lygmenyje, išsiaiškinti, kuriuos produktus gali vartoti termiškai apdorotus ir kurie yra pavojingi gyvybei, todėl iš raciono turi būti išbraukti visiškai. Tyrimas taip pat gali padėti asmenims, svarstantiems apie alergijos gydymą imunoterapija. Nustačius įsijautrinimą molekuliniame lygmenyje, kartu su gydytoju alergologu ir klinikiniu imunologu galite įvertinti alergenų specifinės imunoterapijos taikymo galimybes.

Nusprendus atlikti Alergomedica MakroGardelės 283 tyrimą, kraujas tyrimui gali būti priduodamas ne tik Vilniuje, bet ir kituose miestuose esančiose mūsų partnerių įstaigose.

 

                                                                                                                                           Informacinio pranešimo autorius: Justina Čerkasovienė, Medicinos biologė

Naudota literatūra:

  1. Holzweber F, Svehla E, Fellner W, et al. Inhibition of IgE binding to cross-reactive carbohydrate determinants enhances diagnostic selectivity. Allergy 2013; 68: 1269–77.
  2. Mari A. IgE to cross-reactive carbohydrate determinants: analysis of the distribution and appraisal of the in vivo and in vitro reactivity. Int Arch Allergy Immunol 2002; 129: 286–95.