Įsijautrinimą tam tikriems maisto produktams identifikavę alergijos tyrimai sukelia nepatogumų ne tik mažiesiems, bet ir jų tėvams – juk tenka pasirūpinti ne tik tinkamu jų valgiaraščiu, bet ir išmokyti vaikučius patiems atskirti tinkamus produktus. Turbūt ne viena mama yra susidūrusi su situacija, kai gimtadienio šventės metu kuris nors iš mažųjų tėvų pasiteirauja, ar torte nėra riešutų ar kitų maisto produktų, baimindamasis dėl vaiko alergijos. Deja, ne visose gyvenimo situacijose galime būti šalia alergiukų, kad užkirstume kelią pavojui. Štai keletas patarimų, kaip padėti savo vaikučiui pačiam išmokti suvaldyti alergijos maistui rizikas, priklausomai nuo to, koks jo amžius.
Kūdikiai: 0-2 metai
Šiuo laikotarpiu visa atsakomybė priklauso tėvams ar globėjams. Dabar Jūsų vaiko užduotis yra sužinoti, kad ne visi maisto produktai jam tinka. Keletas patarimų šiam etapui:
- Identifikuokite maisto produktus, kurie yra „saugūs“, „nesaugūs“ arba „Ne Jonukui“. Naudokite paprastus paaiškinimus, pavyzdžiui, "Nuo šio pieno Jonukas susirgs“.
- Įveskite „Jonuko pieno“ ir „Tėtuko pieno“ koncepciją.
- Jei namuose nenaudojate alergenų, nurodykite juos nuotraukose.
- Šie patarimai ne tam, kad Jūsų vaikas pats apsisaugotų nuo kažkieno atsinešto maisto. Šiuo laikotarpiu mažylis visiškai priklauso nuo suaugusiųjų.
Ikimokyklinio amžiaus vaikai: 3-5 metai
Šioje amžiaus grupėje vaikai tik pradeda bendrauti su platesniu pasauliu be tėvų. Svarbu rasti aplinką, kurioje alergenai būtų griežtai prižiūrimi arba visiškai pašalinami. Keletas patarimų šiam etapui:
- Įsitikinkite, kad Jūsų vaikas supranta, ką gali valgyti, kai Jūsų šalia nėra, ar tai būtų Jūsų paruoštas užkandis, ar darželio auklėtojos duodamas maistas.
- Išmokykite alergiuką apie jo alergiją maistui, tačiau atkreipkite dėmesį, jog šiame amžiuje vaikai, alergiški daugybei maisto produktų, neprivalo mokėti išvardinti visą ilgą produktų sąrašą. Šiuo atveju pakaktų mokėti pasakyti: „Aš turiu maisto alergijų“.
Žingeidžiam mažyliui gali būti įdomu sužinoti, kas yra maisto alergija ar alergenų tyrimai, tad jei jis parodys susidomėjimą šiomis temomis, būtinai apie visa tai papasakokite plačiau. - Vaiko kalba paaiškinkite, kokius simptomus jis gali jausti suvalgius alergizuojančio maisto: pvz.: jei burnoje jauti karštį, arba jei jauti, kad kažkas įstrigo gerklėje ir t.t.
- Įsitikinkite, kad Jūsų vaikas žino kur kreiptis, jeigu pasijaučia blogai.
- Galite pažaisti su vaiku pasikeisdami rolėmis, parodydami, kaip mandagiai atsisakyti siūlomo maisto.
Mokyklinis amžius: 6-12 metai
Didžiausias iššūkis šioje vaiko amžiaus grupėje yra tas, jog kai kurie suaugusieji iš Jūsų vaiko gali tikėtis daugiau, nei Jūsų vaikas gali būti pasiruošęs vienas pats padaryti ar pasakyti. Atminkite, šiuo laikotarpiu vis dar yra reikalinga parama iš suaugusiųjų. Keletas patarimų šiam etapui:
- Leiskite vaikui prisiimti atsakomybę. Paprastai šio amžiaus vaikams jau turėtumėte patikėti: išsirinkti sau saugius gimtadienio skanėstus ir nešiotis adrenalino injektorių, jeigu gydytojas jį paskyrė. Tačiau turėtumėte užtikrinti, kad vaikas auto-injektorių nešiotųsi su savimi, o jį supantys suaugusieji žinotų, kaip atpažinti alergines reakcijas, kai reikia jį panaudoti, bei mokėtų juo naudotis.
- Nenuolaidžiaukite taisyklėms jas įvedę, todėl rodykite pavyzdį, pvz.: kad visada su savimi nešiojatės auto-injektorių, kad maisto produktus perkate tik perskaitę jų sudėtis), tuo pačiu būkite lankstesni vaikui kitose srityse.
- Raskite būdų, kaip vaikučiui diskretiškai prisitaikyti. Iki trečiosios klasės dauguma vaikų nenori išsiskirti.
- Išmokite kartu skaityti maisto produktų etiketes. Paaiškinkite tokius įspėjimus kaip „gali būti pėdsakų“ ir kokie yra patikimi prekių ženklai renkantis produktą.
- Kartu su vaiku išsiaiškinkite rizikas aplinkinėse kavinėse, užkandinėse, parodykite, kaip užsakinėti maistą, kad palengvintumėte vaikui ateityje pačiam saugiai nuspręsti.
Paaugliai: 13-18 metai
Šiuo periodu daugelis tėvų jau būna įdėję daug pastangų, kad paruoštų saugų kelią vaikui. Vaikai dažniausiai jau puikiai supranta, kas yra alergija bei alerginiai tyrimai, tad Jūs galite po truputį atsipalaiduoti. Paauglystės metais pasiruoškite perduoti vadeles į jų rankas. Keletas patarimų šiam etapui:
- Skatinkite savo vaiką užsakyti maisto iš restorano klausydami, ką ir kaip jis užsakinėja. Jei reikia, paaiškinkite klaidas ir paprašykite pataisyti užsakymą. Jeigu pardavėjas siūlo padažo, kurio vaikas nepažįsta, vaikas turėtų paklausti apie jo sudėtį.
- Patarkite savo paaugliui pasipasakoti apie savo maisto alergiją keliems patikimiems draugams. Alerginės reakcijos atveju draugai gali padėti, bet tik tuo atveju, jei jie žino, kas vyksta ir kaip jie turėtų elgtis.
- Padėkite savo vaikui pačiam įvertinti riziką: jei jo draugai eina į kiniško maisto restoraną, galbūt jam geriausia būtų susitikti su jais vėliau? O galbūt jis draugams turėtų pasiūlyti kitą restoraną? Arba visiškai atsisakyti susitikti?
- Parodykite pasitikėjimą savo vaiku. Jei Jūsų dukra niekada nepamiršta auto-injektoriau, nustokite jai tą priminti, geriau šioje vietoje būtų ją pagirti.
Tikėdamiesi iš savo vaikų per daug ir per anksti galime jiems pakenkti. Tačiau, jeigu reikalausime per mažai, jie neišmoks pasisaugoti patys. Visada atkreipkite dėmesį, kokio amžiaus yra Jūsų alergiukas ir pagal tai koreguokite savo lūkesčius. Taip pat atkreipkite dėmesį - alergija maistui kaip ir kitos alergijos mūsų organizme kinta, tad nepamirškite reguliariai pasirinkrinti, ar vis dar esate alergiški. Galbūt jau laikas grąžinti vengtinus maisto produktus ir praturtinti vaiko mitybą. Kaip dažnai turėtų būti kartojamas alergenų tyrimas, priklauso nuo mažylio amžiaus ir paties alergeno – dėl to galite pasikonsultuoti su specialistu.
Kitas svarbus žingsnis – atrasti, kur atliekami kokybiški alergijos tyrimai vaikams. Šiuo atveju Jus turėtų sudominti Allergomedica programa, kurios metu atliekamas molekulinis kraujo tyrimas alergijai nustatyti – toks metodas šiuo metu laikomas vienu tiksliausių. Atsakymai su komentarais pateikiami vos per savaitę, o kraują galite priduoti arčiausiai namų esančioje partnerių klinikoje, esančioje Vilniuje, Kaune ar kituose miesteliuose.
Informacijos šaltinis: allergicliving.com