Daugeliu atveju atlikti alergijos tyrimai nurodo įsijautrinimą maistui – tai viena populiariausių šių laikų ligų. Padidėjęs jautrumas maistui gali pasireikšti keliais būdais. Kaip, sunku nuspėti. Tačiau maistui alergiški žmonės gali sirgti ir atopiniu dermatitu, ir astma, ir alergine sloga, ir dilgėline arba netgi visomis šiomis ligomis vienu metu!
Gebėjimas alergiškai reaguoti dažnai yra paveldimas, be to, tam turi įtakos alergenai, su kuriais žmogus susiduria, ypač kūdikystėje. Kūdikio žarnynas dar nėra visiškai susiformavęs - puikios sąlygos pasireikšti alergijai. Taigi, labai svarbu, kokioje aplinkoje kūdikis, vaikas auga, su kokiais alergenais susiduria. Alerginės reakcijos pirmieji požymiai paprastai būna šie: išberia, parausta žandai, pleiskanoja oda. Tai – pirmieji ženklai, jog reikalingi alergijos tyrimai vaikams ar Jums patiems.
Dažniausiai alerginės reakcijos prasideda ankstyvoje vaikystėje (ar kūdikystėje) nuo karvių pieno, kviečių, kiaušinių. Padidėjęs jautrumas žiedadulkėms, riešutams, žuvims, vaisiams pasireiškia maždaug 7-tus metus arba dar vėliau.
Maisto sukeltos alerginės reakcijos gali pasireikšti arba vienoje vietoje (pavyzdžiui, burnoje ar virškinimo trakte), arba skirtingose kūno dalyse.
Viena maisto medžiaga gali sukelti labai įvairių ir skirtingo sunkumo ligos požymių. Laikui bėgant įmanoma, kad simptomai pasikeis. Tad jeigu atlikti alerginiai tyrimai leidžia diagnozuoti įsijautrinimą maistui, tikėtina, kad teks susidurti su kai kuriais iš išvardintų požymių.
Simptomai, kai alerginė reakcija paveikia virškinamąjį traktą:
- Lūpų, liežuvio, gomurio niežulys ir (arba) patinimas (edema),
- Pykinimas, vėmimas diegliai viduriuose, pilvo pūtimas,
- Viduriavimas dėl plonosios ar storosios žarnos uždegimo.
Simptomai, kai alerginė reakcija paveikia odą:
- Niežulys ir tinimas,
- Dilgėlinė (urtikarija), odos ir poodinių audinių pabrinkimas,
- Odos uždegimas arba atopinis dermatitas, alerginis kraujagyslių uždegimas.
Simptomai, kai alerginė reakcija paveikia kvėpavimo takus:
- Čiaudulys, vandeningos išskyros iš nosies, užgulta nosis,
- Priepuolinis kosulys, paburkusi gerklė,
- Pasunkėjęs kvėpavimas, astma.
Simptomai, kai alerginė reakcija paveikia jutimo organus:
- Akių perštėjimas, paraudimas, ašarojimas,
- Viduriniosios ausies uždegimas.
Panašiais simptomais į alergiją maistui pasireiškia odos, virškinimo trakto, infekcinės, jungiamojo audinio bei kitos ligos, todėl būtina kiek galima anksčiau nustatyti negalavimo priežastį – alergija tai, ar ne, kad išvengti rimtų pasekmių ateityje. Tai leis padaryti išsamūs alergenų tyrimai, kuriuos reikėtų atlikti vos tik pastebėjus pirmuosius nerimą keliančius simptomus.
Gydymas ir rekomendacijos priklauso nuo konkretaus maisto produkto ar jų grupės, todėl tik molekulinis alergenų tyrimas gali surasti tikruosius alergijos sukėlėjus – tuomet, bendradarbiaudami su specialistais, turėsite pakoreguoti savo valgiaraštį ir šiek tiek pakeisti gyvenimo būdą. Tokių alergijos tyrimų nauda sveikatai – akivaizdi.
Manantys, kad prastos savijautos priežastis padės išsiaiškinti kraujo tyrimas alergijai nustatyti, dabar jį gali atlikti didžiojoje dalyje mūsų šalies miestų. Siekiame užtikrinti Allergomedica programos prieinamumą, todėl alergijos tyrimai Vilniuje, Kaune ir kituose miestuose prieinami ir su mumis bendradarbiaujančiose laboratorijose.