Molekuliniai alergijos tyrimai suteikia galimybę itin tiksliai išsiaiškinti, kas yra alerginių reakcijų sukėlėjai ir pagal tai paskirti atitinkamą gydymą. Labai gaila, bet Lietuvoje vis dar labai nedaug yra kalbama apie molekulinius alergijos tyrimus (konkrečiau Phadia auksinį standartą, t.y. tiksliausią metodą alergijų diagnostikai iš kraujo) ir jų svarbą, todėl labai dažnai sulaukiame klausimo iš klientų ir neretai - šeimos gydytojų, kam jie reikalingi ir kodėl staiga nebepakanka tik įprastų alergenų palečių arba odos dūrių?
Atsakydami į šį klausimą, pateikiame keletą svarbių priežasčių:
- Kiekvienas alergenas (pvz. kiaušinis) yra sudarytas iš daugelio molekulių. Vaikas gali būti alergiškas vienai arba kelioms molekulėms (bet tikrai ne pačiam kiaušiniui, o tik tam tikroms jo sudedamosioms dalims (jo molekulėms)). Šios molekulės turi tam tikras savybes. Kai kurios jų suyra, pvz. prie aukštų temperatūrų. Tai reiškia, kad išvirus kiaušinį jis galbūt nebealergizuoja, jei vaikas yra alergiška būtent šia savybe pasižyminčiai molekulei ar molekulėms.
- Panašus principas galioja ir kalbant apie kitus alergenus (obuoliai, morkos, bulvės, įvairios žiedadulkės, naminiai gyvūnai ir t.t.). Dėl tarpusavio sandaros panašumo molekuliniame lygmenyje, alergenai kryžmiškai reaguoja, tai reiškia, kad žmogus gali jausti simptomus į tam tikrus maisto produktus vien dėl to, kad jų sandara panaši į kito alergeno sandarą, pvz. beržo žiedadulkę. Atlikus tik paletės tyrimus ar odos dūrius ir aptikus specifinius IgE dar nereiškia, kad žmogus alergiškas konkrečiai tam alergenui, kuriam IgE buvo nustatyti. Galbūt jis sureagavo į tą dalį, kurį rodo kryžminę reakciją. Tik molekuliniais tyrimais galima atskirti, kas tikrasis alergenas.
- Žinant, kokiai molekulei žmogus yra įsijautrinęs, žinosime, ar alergiją galima išgydyti (ne tik numalšinti simptomus, bet išgydyti vadinamąja alergenui specifine imunoterapija). Be to, tokie alergenų tyrimai leidžia išsiaiškinti, koks stiprus yra paciento jautrumas tam tikram alergenui. Gydymas yra efektyvesnis, kai jis yra paskiriamas tikslingai, t.y. žinomas tikrasis sukėlėjas molekuliniame lygmenyje.
- Molekuliniai tyrimai neretai atskleidžia netikėtą informaciją apie ligą, kurios paprastos paletės gali tiesiog "nepagauti". Atlikus alergenų paletės tyrimus ir paskui jos rezultatų nepatvirtinus auksiniu standartu, pastarieji neretai būna klaidinantys (parodo per mažai arba per daug teigiamų alergenų).
Nors molekuliniai alerginiai tyrimai pasaulyje yra atliekami jau daugiau nei 10 metų, Lietuvą jie pasiekė vos prieš kelis metus ir vis dar nėra plačiai taikomi. Dalinkimės šiuo įrašu su artimaisiais, padėkime pakelti visuomenės žinojimą apie alergijos diagnozavimą į aukštesnį lygį (plačiau apie šiuolaikinę alerginių ligų diagnostiką skaitykite šiame straipsnyje).
Molekuliniai alergenų tyrimai atliekami Allergomedica klinikoje – siekdami, kad išsamius alergijos tyrimus galėtų išbandyti kaip įmanoma daugiau pacientų, pasirūpinome, kad kraujoą tyrimams priduoti galėtumėte ir su mumis bendradarbiaujančiose įstaigose. Tad jeigu Jus domina už patrauklią kainą siūlomi alergijos tyrimai Vilniuje, Kaune ar kituose Lietuvos miesteliuose, pasirinkite norimus alergijos tyrimus bei Jums patogiausią vietą ir išsiaiškinkite savo prastos savijautos priežastis.
Atkreipkite dėmesį, kad alergijos tyrimai vaikams mūsų klinikoje taip pat atliekami, tad jeigu nerimaujate dėl jų būklės, specialistų konsultacijos ir išsamūs molekuliniai alerginiai tyrimai leis surasti visus rūpimus atsakymus.