Nuo vasaros pabaigos Inovatyvios Imunodiagnostikos centre atliekama unikali Allergomedica programa pasipildė nauju, Lietuvoje dar niekur neatliekamu tyrimu. Molekuliniame lygmenyje tiriant paciento įsijautrinimą namų dulkių erkių komponentams, pradėtas tirti dar vienas ypač svarbus, siejamas su astma komponentas Der p 23. Šiame straipsnyje trumpai aprašysiu kodėl molekulinė diagnostika ir naujasis tyrimas yra labai svarbūs diagnozuojant ir gydant alergiją namų dulkių erkėms.
Ką reikėtų žinti apie alergiją namų dulkių erkėms?
Alergija namų dulkių erkėms yra pagrindinė kvėpavimo takų alerginių ligų priežastis. Tai – vienas iš stipriausių ir dažniausiai ligą sukeliančių alergenų. Mūsų laboratorijos duomenimis, net 50% alergiškų pacientų Lietuvoje yra įsijautrinę namų dulkių erkėms. Gydytojas, diagnozuodamas alergiją šiam alergenui, remiasi paciento simptomais, kuriuos jis patiria po kontakto su šiuo alergenu bei kraujo serume aptinkamais specifiniais IgE antikūnais. Taigi laboratorinis alergenų tyrimas, kurio metu ištiriami specifiniai IgE antikūnai prieš namų dulkių erkes yra pripažintas kaip pirminis žingsnis, patvirtinantis įsijautrinimą namų dulkių erkėms. Tačiau paciento ligos prognozei bei imunoterapinio gydymo paskyrimui rekomenduojama nustatyti tikruosius įsijautrinimą sukeliančius erkės komponentus. Tai reiškia, kad pacientui turi būti nustatomi specifiniai IgE antikūnai ne prieš visą namų dulkių erkės ekstraktą, o prieš tam tikrus svarbiausius erkės komponentus/molekules. Kodėl? Panagrinėkime tai išsamiau.
Alergija namų dulkių erkėms ir astma
Yra dvi pagrindinės dažniausiai sutinkamos namų dulkių erkių rūšys: D. pteronyssinus ir D. farinae. Šios dvi rūšys turi du pagrindinius alergiją sukeliančius komponentus/molekules – Der p 1 ir Der p 2. Abu šie komponentai randami erkių išmatų dalelėse ir įsijautrinimas būtent šioms molekulėms yra siejamas su alergine astma. Tai reiškia kad pacientams, kurie įsijautrinę namų dulkių erkių komponentams Der p 1 ir Der p 2, yra didelė rizika susirgti astma. Atlikti tyrimai Europoje, Šiaurės Amerikoje bei Japonijoje rodo, kad net 63-97% pacientų, alergiškų namų dulkių erkėms, yra įsijautrinę Der p 1 ir Der p 2 komponentams. Visgi patys naujausi tyrimai parodė, kad esama dar vieno labai svarbaus namų dulkių erkių komponento, siejamo su astma. Tai – Der p 23 komponentas. Paskutinių metų tarptautinėse mokslinėse publikacijose medikai ir mokslininkai apibūdina jį kaip ypač svarbią klinikinę reikšmę turintį alergeną. Šis alergiją sukeliantis baltymas aptinkamas erkių išmatų dalelių paviršiuje. Naujausi tyrimai rodo, kad net 74% namų dulkių erkėms alergiškų pacientų yra įsijautrinę Der p 23 komponentui. Šis skaičius yra artimas įsijautrinimo Der p 1 ir Der p 2 dažniui. Nors specifinių IgE antikūnų prieš Der p 23 kiekis alergiškų pacientų kraujo serume yra penkis kartus mažesnis nei Der p 1 ir Der p 2, Der p 23 alergenas net 10 kartų stipriau aktyvuoja organizmo uždegiminius procesus. Dėl šio savo stipraus alergizuojančio poveikio, šis alergenas įvardijamas kaip pagrindinis namų dulkių erkių alergenas. Taigi alerginiai tyrimai, pasipildę šiuo komponentu, leidžia dar lengviau atpažinti alergiją dulkių erkutėms.
Gerai žinoma, kad alergija namų dulkių erkėms yra svarbus astmos rizikos faktorius. Astmos sunkumas priklauso tiek nuo to, kelioms erkių rūšims (abiems ar tik vienai) pacientas yra įsijautrinęs, tiek ir nuo specifinių IgE antikūnų kiekio paciento kraujo serume. Žvelgiant iš molekulinio taško – ligos sunkumas priklauso nuo to, kokiam kiekiui skirtingų specifinių komponentų pacientas yra įsijautrinęs. Būtent tokie molekuliniai alergijos tyrimai Vilniuje, Kaune ir kituose miestuose atliekami pagal Allergomedica programą.
Moksliniai tyrimai parodė, kad ikimokyklinio amžiaus vaikams, kurie buvo įsijautrinę namų dulkių erkių Der p 1 ir Der p 23 komponentams, mokykliniame amžiuje išsivystė astma. Svarbu pažymėti, kad astma sergančių vaikų kraujo serume aptikti specifiniai IgE prieš daugiau nei vieną erkės komponentą. Šių pacientų kraujo serume specifinių IgE prieš Der p 1, Der p 2 ir Der p 23 kiekiai buvo didesni, lyginant su astma nesergančiais vaikais.
Taigi, apibendrinant visus šiai dienai esamus publikuotus mokslinius tyrimus galima daryti sekančią išvadą: kraujo tyrimas, kurio metu ištiriamas paciento įsijautrinimas namų dulkių erkės komponentui Der p 23 yra kliniškai labai svarbus. Juo remiantis gydytojas alergologas gali numatyti ligos progresavimą bei prognozuoti astmos sunkumą.
Alergenų komponentų svarba alergijos gydymui
Svarbu paminėti ir aukščiau aptarto tyrimo svarbą imunoterapiniam gydymui. Pasirodo, kad net 10% visų pacientų, alergiškų namų dulkių erkėms, yra įsijautrinę tik Der p 23 komponentui. Tai labai svarbu nustatyti prieš skiriant imunoterapinį gydymą. Gydomieji namų dulkių erkių ekstraktai, naudojami imunoterapiniams vaistams pagaminti, skiriasi pagal juose esančių alergenų komponentų sudėtį. Tai reiškia, kad gydymas bus sėkmingas tuo atveju, kai vaisto sudėtyje bus visi komponentai, kuriems pacientas yra įsijautrinęs. Vadinasi, kuo tikslesni alergenų tyrimai atliekami, tuo lengviau pritaikyti pacientui tinkamą gydymą.
Esame tikri, kad papildytas specifinių IgE prieš namų dulkių erkes nustatymo molekulinis tyrimas suteiks maksimaliai išsamią ir naudingą informaciją tiek pacientui, tiek jį gydančiam gydytojui (registruotis išsamiems Allergomedica programos tyrimams galite čia).
Alergijos tyrimai vaikams ir suaugusiems gali būti atliekami ne tik mūsų klinikoje, bet ir partnerių laboratorijose, tad patys galėsite nuspręsti, kur bus atliktas kraujo tyrimas alergijai nustatyti. Šių alergijos tyrimų kaina yra prieinama kiekvienam, tad jeigu įtariate įsijautrinimą dulkių erkutėms, pirmiausia vertėtų kreiptis į specialistus.
Kaip kovoti su namų dulkių erkėmis, kokios yra aplinkos kontrolės priemonės taip pat skaitykite čia.
Straipsnio autorius: Asta Miškinienė, PhD
Naudota literatūra:
- Calderon MA, Kleine-Tebbe J, Linneberg A, et al. House Dust Mite Respiratory Allergy: An Overview of Current Therapeutis Strategies. The journal of allergy and clinical immunology in practice. 2015; 3(6):843-55.
- Becker S, Schlederer T, Kramer MF, et al. Real-Life Study for the Diagnosis of House Dust Mite Allergy – The Value of Recombinant Allergen-Based IgE Serology. 2016; 170(2):132-7.
- Matricardi PM, Kleine-Tebbe J, Hoffmenn HJ, Valenta R, et al. EAACI Molecular Allergology User‘s Guide. Pediatric allergy and immunology : official publication of the European Society of Pediatric Allergy and Immunology. 2016;27 Suppl 23:1-250.
- Weghofer M, Grote M, Resch Y, et al. Identification of Der p 23, a peritrophin-like protein, as new major D.pteronyssinus allergen associetad with the peritrophic matrix of mite fecal pellets. J Immunol. 2013; 190(7):3059-67.
- Resch Y, Michel S, Kabesch M, Lupinek C, et al. Different IgE recognition of mite allergen components in asthmatic and nonasthmatic children. The Journa; of allergy and clinical immunology. 2015; 136(4):1083-91.
- Batard T, Baron-Bodo V, Martelet A, Le Mignon M, et al. Patterns of IgE sensitization in house dust mite-allergic patients: implications for allergen immunotherapy. 2016;71(2):220-9.