Dauguma mūsų nė neįsivaizduoja savo dienos pradžios be puodelio garuojančios kavos. Kava tapo neatsiejama ne tik dienos pradžios, bet ir jaukaus pasisėdėjimo draugų kompanijoje dalimi. Kavą sudaro daugiau nei 200 cheminių junginių, tokių kaip: liverinas, metil-liberinas, lipidai, įvairūs mineralai ir t.t. Tačiau svarbiausia ir visiems plačiai žinoma medžiaga - kofeinas (1).
Būtent kofeinas yra medžiaga padedanti mums kovoti su nuovargiu. Patekęs į kraujotaką kofeinas paskatina kraujagyslių išsiplėtimą ir taip padidina daugelio organų aprūpinimą krauju. Tuo metu kofeino molekulės geba slopinti natūralias signalines medžiagas, kurios žmogui sukelia nuovargio jausmą. Taip pat kofeinas pasižymi geba padidinti adrenalino ir noradrenalino koncentraciją kraujyje (2).
Visgi, daliai žmonių pasisėdėjimas prie kavos puodelio gali tapti ne visai malonia patirtimi. Kodėl? Atsakymas paprastas: kaip ir dauguma mūsų aplinkoje esančių medžiagų kava gali sukelti alergines reakcijas.
Tai reiškia, kad kai kurių žmonių organizmas kavą ir joje esančias medžiagas (kofeiną ir/ar kitas) atpažįsta kaip pavojingą svetimkūnį, kurį reikia nedelsiant sunaikinti. To pasėkoje kavai alergiško žmogaus organizmas pradeda gaminti specifines medžiagas – Imunoglobulinus E (IgE) prieš vieną ar kitą kavos sudedamąją dalį. Šis IgE organizme aptikęs kavą geba užvesti tolimesnį alergijos mechanizmą – histamino ir kitų uždegiminių medžiagų atpalaidavimą iš organizmo putliųjų ląstelių. Nuo to, kokioje organizmo vietoje ar vietose įvyksta šio mechanizmo „paleidimas“, priklauso ir ne mažiau svarbus dalykas – kokius simptomus pajusime.
Alergija ar kofeino netoleravimas?
Nemaža dalis mūsų suvalgę tam tikro maisto produkto ir pajutus nemalonius simptomus iškart užsiimame diagnostika ir tvirtai teigiame: „Matyt aš alergiškas“. Ne išimtis ir kava bei joje esantis kofeinas. Priešingai nei kavai alergiškų žmonių – sunkiai kavą toleruojančių pacientų tikrai nemažai, tačiau kavos ir kofeino netoleravimas – niekaip nesusijęs su mūsų imunine sistema. Čia dėl visko kaltinti galime savo genetiką.
Paprastai tariant, visi mes savo organizme turime specifinę sistemą, kuri yra atsakinga už kofeino apdorojimą. Vienas svarbiausių šios sistemos dalyvių – fermentas citochromas P4501A2 (CYP1A2), kurį mūsų DNR koduoja kaip CYP1A2 geną. Pastebėta, kad šis genas turi begales variacijų ir dažnai skiriasi net artimų žmonių tarpe. Būtent šie skirtumai, kitaip vadinami vieno nukleotido polimorfizmais nulemia kaip žmogaus organizmas reaguoja į kofeiną. Vienų žmonių organizme dėl CYP1A2 geno pakitimų kofeinas itin greitai suskaidomas ir pašalinamas, tuo tarpu kitų – neįprastai lėtai. Būtent tokie žmonės, dar kitaip vadinami „lėtai metabolizuojančiais kofeiną“ patiria nemažai su kavos ar kofeino vartojimu susijusių nemalonių simptomų, tokių kaip:
- Padidėjęs nerimas ir/ar dirglumas;
- Silpnumas;
- Pykinimas.
Tuo tarpu alergija kavai pasireiškia itin retai ir pastarosios simptomai deja, nėra taip aiškiai apibrėžti. Nors literatūroje aprašyta nemažai alergijos kavai klinikinių atvejų, galima drąsiai sakyti: kiekvienas alergijai kavai atvejis – unikalus, o „tipinių“ simptomų, kurie pasireikštų dėl alergijos kavai – nėra. Visgi, dažniausiai žmonėms, sergantiems alergija kavai, pastebimi:
- Odos bėrimai, paūmėjusi dilgėlinė;
- Švelnus burnos, lūpų, liežuvio patinimas;
- Virškinamojo trakto simptomai;
- Dirbantiems kavos industrijoje – alerginė sloga, kosulys, kvėpavimo takų spazmai darbo metu;
- Itin retais atvejais – sisteminės organizmo reakcijos, tokios kaip anafilaksinis šokas.
Kaip diagnozuojama alergija kavai?
Kaip ir alergiją kitiems alergenams – alergijos kavai diagnozę patvirtina gydytojas alergologas ir klinikinis imunologas. Vizito pas šį gydytoją metu jūsų gali paprašyti plačiau papasakoti apie tai, kokius simptomus pajuntate gerdami ar kitaip kontaktuodami su kava. Tai padeda daktarui nuspręsti koks tolimesnis ištyrimas – tinkamiausias alergijos kavai patvirtinimui arba atmetimui. Alergiją kavai galima nustatyti tiek atliekant odos dūrio testus, tiek ir iš kraujo, siekiant nustatyti ar kraujyje yra padaugėję IgE prieš kavą. Atlikęs vieną ar abu šiuos tyrimus gydytojas gali patvirtinti įsijautrinimo kavai diagnozę. Tad jeigu įtariate, kad nemalonių simptomų priežastimi yra būtent kava, vertėtų kreiptis į specialistus – bendradarbiavimas su jais ir tikslūs alergijos tyrimai atsakys į visus rūpimus klausimus ir leis sužinoti tikrąją diagnozę.
Diagnozė patvirtinta – ar alergiją kavai galima išgydyti?
Turime jus nuvilti. Alergija kavai nėra gydoma, o žmonėms, kuriems nustatyta ši itin reta diagnozė rekomenduojama kavos ir kofeino griežtai vengti. Pastarojo randama tokiuose gėrimuose ir/ar maisto produktuose kaip:
- Arbata;
- Šokoladas;
- Energetiniai gėrimai;
- Energetiniai batonėliai;
- Dauguma konditerinių gaminių (dėl pastaruosiuose plačiai naudojamo šokolado).
Verta atkreipti dėmesį ir į tai, kad kofeinas, kaip papildoma medžiaga dedamas į didelę dalį vaistų ir maisto papildų, tad esant alergijai kavai/kofeinui rekomenduojama itin atidžiai skaityti visų vaistų ir maisto papildų informacinius lapelius. Visgi, prieš apsisprendžiant atsisakyti tam tikrų produktų, pirmas žingsnis yra alergenų tyrimai. Tik tiksliai žinodami, kam iš tikrųjų esate įsijautrinę, galėsite ieškoti alternatyvų – alergijos tyrimų kaina nėra didelė, tad pasitelkę juos, galite susigražinti savo gyvenimo kokybę. Alergenų tyrimai gali būti atliekami tiek mūsų klinikoje, tiek kituose miestuose įsikūrusiose partnerių įstaigose – jų išvis yra net 16-ka.
Straipsnio autorius: Monika Miškinytė, Medicinos biologė
Naudota literatūra:
- Beaudoin MS, Graham TE. Methylxanthines and human health: epidemiological and experimental evidence. Handb Exp Pharmacol. 2011;(200):509-48.
- Moneret-Vautrin DA, Kanny G, Faller JP, Levan D, Kohler C. Severe anaphylactic shock with heart arrest caused by coffee and gum arabic, potentiated by beta-blocking eyedrops. [French] Rev Med Interne. 1993;14(2):107-11.
- „What is a caffeine allergy?“, prieiga per internetą: [https://www.medicalnewstoday.com/articles/320267.php]