Kaip jau žinote, žemės riešutai yra tikras galvos skausmas tiems, kurie yra jiems alergiški. Tam, kad išprovokuoti sistemines alergines organizmo reakcijas (anafilaksiją) šių riešutų pakanka labai mažo kiekio. Pavyzdžiui: alergiją riešutams turinti mergina mirė po to, kai pabučiavo ką tik sumuštinį su riešutų sviestu valgiusį vaikiną (http://www.insideedition.com/headlines/16936-severely-allergic-woman-dies-after-kissing-boyfriend-who-ate-peanut-butter-sandwich-mother). Tai liūdna, bet tikra istorija, įvykusi vos prieš keletą mėnesių. Tad net neverta abejoti, jog alergijos tyrimai yra būtini kiekvienam, pastebėjusiam bent minimalius požymius, todėl pirmiausia vertėtų iš arčiau susipažinti su šia alergija. Taigi, ką turėtumėte žinoti apie alergiją žemės riešutams?
Žemės riešutai skiriasi nuo kitų riešutų (pvz. migdolai, anakardžiai, graikiniai riešutai ir t.t.), kurie auga ant medžių. Žemės riešutai auga po žeme, todėl priklauso ankštinių augalų šeimai (pvz. pupelės, žirniai, lęšiai ar soja), tačiau turint alergiją žemės riešutams rizika išsivystyti alergijai tos pačios šeimos augalams nepadidėja labiau nei bet kuriam kitam maisto produktui.
Kokie yra pagrindiniai alergijos žemės riešutams simptomai?
Išsamesni alergenų tyrimai ir specialistų konsultacijos yra reikalingos tuomet, jei pasireiškia žemiau išvardinti požymiai.
- Niežtinti oda ar dilgėlinė, kuri gali pasireikšti mažomis dėmėmis arba dideliais randais,
- Niežulys ar dilgčiojimas aplink burną ar gerklę,
- Pykinimas,
- Sloga ar užsikimšusi nosis,
- Anafilaksija (gyvybei pavojinga reakcija).
Kaip diagnozuoti alergiją žemės riešutams?
Diagnozuoti alergiją žemės riešutams gali būti gana sudėtinga, kadangi simptomai kiekvienu atveju gali skirtis, pavyzdžiui, susidūrus su alergenu ne visada tie patys simptomai pasireiškia net ir tam pačiam žmogui. Tačiau Jūs greičiausiai jau ne kartą skaitėte ar girdėjote, jog alergenų komponentų tyrimas padeda įvardinti tikruosius alergijos sukėlėjus, išaiškinti kryžmines reakcijas, įvertinti paciento imunoterapinio gydymo galimybes ir prognozes bei kokie alergenai ateityje gali sukelti gyvybei pavojingas būsenas. Žemės riešutai ne išimtis. Siekiant išsiaiškinti, ar esate įsijautrinę šiam alerginui, taip pat atliekami molekuliniai alerginiai tyrimai. Žinodami, kokiam alergeno komponentui esate įsijautrinę, žinosite ir galimas rizikas anafilaksijai. Šie alergijos tyrimai Vilniuje, Kaune ir kituose miestuose atliekami pagal Allergomedica programą. Pateikiame keletą žemės riešutų komponentų pavyzdžių su jų reikšmėmis:
Taip pat jeigu įtariate, kad esate alergiškas žemės riešutams, turėtumėte užsiregistruoti vizitui pas gydytoją alergologą. Nors alergenų tyrimas leidžia pateikti itin tikslius rezultatus, svarbu įvertinti ne tik juos, bet ir kiekvieno paciento būklę individualiai – tik tuomet bus galima paskirti efektyviausią gydymą. Gydytojas klaus Jūsų ne tik apie bendrą Jūsų sveikatos būklę ar šeimos ligos istoriją, bet ir prašys plačiau papasakoti apie alergijos simptomus, todėl prieš apsilankant pas gydytoją patartina užsirašinėti:
- Ką ir kiek valgėte,
- Kada prasidėjo simptomai,
- Ką darėte, siekiant palengvinti simptomus,
- Kiek laiko užtruko, kol simptomai praėjo.
Kaip suvaldyti alergiją žemės riešutams?
Tuomet, kai alergijos tyrimai vaikams ar suaugusiems nustato įsijautrinimą žemės riešutams, pravartu vadovautis šiais patarimais.
- Venkite žemės riešutų ir maisto produktų, į kurių sudėtį įeina žemės riešutai (įskaitant žemės riešutų pėdsakų turinčius produktus),
- Su savimi turėkite epinefrino (adrenalino) injektorių tuo atveju, jeigu būtų išprovokuota anafilaksija.
Atkreipkite dėmesį, jog visų šių priemonių reiktų imtis TIK diagnozavus alergiją žemės riešutams, bei išsiaiškinus, kuriam alergeno komponentui esate alergiškas (-a). Jei tai nėra virškinimui ir karščiui atsparus alergeno komponentas, eliminacinė dieta nėra būtina, o adrenalino injektoriaus nešiojimosi poreikį nusprendžia gydytojas alergologas vizito metu.
Ar galima išvengti alergijos žemės riešutams?
Tevėliai turėtų žinoti, jog dauguma kūdikių turi vidutinę arba mažą riziką žemės riešutų alergijai išsivystyti. Kada ir kaip įvesti į kūdikio mitybą maistą, kurio sudėtyje yra žemės riešutų, kad išvengti alergijos rizikos? Daugiau informacijos rasite ACAAI vaizdo įraše viršuje.
Visgi, pastebėjus bet kokius galimus sveikatos sutrikimus po žemės riešutų vartojimo, rekomenduojama užsirašyti alergologo konsultacijai. Jis nuspręs, ar reikalingi alergijos tyrimai – jų kaina prieinama kiekvienam, kuris nori pasirūpinti pačių mažiausiųjų gerove.