Šnarpštimas, čiaudulys, nosies užburkimas, vandeningos išskyros iš nosies, kosulys bei švokštimas krūtinėje gali būti ne tik peršalimo požymiai, bet ir kvėpavimo takų alergijos simptomai.
Alergine sloga šiuo metu pasaulyje serga apie 10-25 proc. gyventojų. Sergantieji alergine sloga 5 kartus dažniau suserga alergine bronchų astma. Prasidėjus alerginei reakcijai, sutrikdoma imuninė sistema, viena alergijos išraiška gali virsti kita ar išprovokuoti kitos alergijos formos atsiradimą. Pasaulyje apie 300 mln. žmonių serga bronchine astma, o dėl astmos priepuolio miršta vienas iš 250 žmonių. Susipažinus su tokia statistika, net nekyla abejonių, kokį svarbų vaidmenį šiuo atveju atlieka laiku pastebėti simptomai ir alerginiai tyrimai.
Daugelis alerginės ir nealerginės astmos simptomų yra tie patys, tačiau alerginė astma sukeliama įkvepiamų alergenų, tokių kaip dulkių erkės, žiedadulkės ar juodžemis. Kai kuriems žmonėms astmą gali sukelti net odos alerginė reakcija ar alergija maistui, rūkymas. Beje, ne tik aktyvus rūkymas, bet ir cigarečių dūmai, buvimas prirūkytoje aplinkoje skatina alerginių ligų išsivystymą ar paūmėjimą. Tačiau tikruosius vengtinus veiksnius gali identifikuoti tik atlikti alergijos tyrimai.
Astma - tai yra lėtinis uždegimas bronchų sienelėje. Dėl uždegimo bronchų sienelės parausta ir sustorėja. Jos tampa labai jautrios įvairiems alergenams ir dirgikliams. Po kontakto su alergizuojančiomis ar kvėpavimo takų gleivinę dirginančiomis medžiagomis susiaurėja bronchų spindis, pablogėja oro tėkmė, vaikui darosi sunku kvėpuoti, girdimas švokštimas krūtinėje, vargina sausas kosulys, dusulys. Pavasarį ir vasarą sergantieji alergine astma turi ypač saugotis, – manoma, kad 40 proc. europiečių yra alergiški įvairioms žiedadulkėms.Tad jeigu atlikti alergenų tyrimai ir Jums patvirtino šią diagnozę, atšilus orams vertėtų kur kas labiau pasisaugoti.
Ryšys tarp astmos ir alerginės slogos reikšmingas ir diagnostikoje. Šių ligų gydymo strategija yra tokia pat. Klinikinių tyrimų rezultatai rodo, kad alerginės slogos gydymas sumažina ir astmos simptomus, bronchų jautrumą, pageriną kvėpavimo funkciją ir vaiko gyvenimo kokybę.
Vienas alerginės slogos ir bronchinės astmos gydymo principų yra rasti alergijos sukėlėją ir eliminuoti jį iš sergančio vaiko aplinkos. Tai leidžia padaryti detalūs alergijos tyrimai, Vilniuje, Kaune ir kituose miestuose atliekami Allergomedica klinikoje. Sergančiuosius reikia kaip įmanoma labiau saugoti nuo žiedadulkių poveikio:
- Stebėti alerginę slogą (šienligę) sukeliančių augalų žydėjimo kalendorių;
- Vengti žydinčių pievų, nenupjautų vejų;
- Saulėtą, vėjuotą vasaros dieną po vidurdienio važiuojantiems automobiliu neįjungti kondicionieriaus ir neatidaryti langų;
- Gamtoje dažniau būti vėsiomis, lietingomis vasaros dienomis;
- Vėdinti kambarius anksti rytą ar vėlai vakare, kai žiedadulkės nusėdusios
- Parėjus iš lauko, pakeisti vaiko viršutinius drabužius, prireikus - praplauti akis ir nosį vandeniu;
- Nevartoti vaistažolių kremų, augalinės kilmės kosmetikos.
Astma ir alergine sloga sergantiems vaikams yra skiriami ir medikamentai. Šeima neturėtų ignoruoti alerginio rinito gydymo, nes negydoma alerginė sloga apsunkina astma sergančio vaiko gyvenimą: dažnėja astmos paūmėjimai, neretai jie būna sunkūs, netgi būtinas gydymas ligoninėje. Šiuo metu yra patogių, efektyvių ir saugių vaistų bronchų astmai ir alerginei slogai gydyti vienu metu. Tad jeigu vaikus kamuoja alerginis kosulys ar kiti simptomai, būtina dėl tolimesnio gydymo pasitarti su specialistais – tuomet alerginė astma turės kur kas mažiau įtakos gyvenimo kokybei.Jie įvertins mažylio situaciją ir jei reikės, bus atliktas tyrimas alergijai nustatyti. Alergijos tyrimai iš kraujo vaikams ir suaugusiems prieinama kaina atliekami mūsų klinikoje.
Molekulinis alergenų tyrimas rekomenduojamas ir tuomet, kai dar tik įtariama alerginė sloga – pastebėjus pirmuosius simptomus ir laiku pradėjus gydymą, galima išvengti kur kas rimtesnių komplikacijų.