Nors tikrąją alergijos atsiradimo priežastį gali nustatyti tik alergijos tyrimai ir specialistų apžiūra, pravartu žinoti, kokie veiksniai gali turėti įtakos pablogėjusiai savijautai. Dažniausiai alergiją sukelia įkvepiamieji ir maisto alergenai. Prie svarbiausių įkvepiamųjų alergenų minėtini šie:
Dulkių erkutės – viena iš dažniausiai pasitaikančių alergijos priežasčių. Šie mikroskopiniai gyviai gyvena mūsų aplinkoje ir minta negyvomis odos ląstelėmis. Dulkių erkutės yra pagrindinė namų dulkių sudedamoji dalis ir gyvena patalynėje, kilimuose, baldų apmušaluose, minkštuose žaisluose. Nustatyta, kad daugiau, nei 90% žmonių, sergančių alerginėmis ligomis, yra jautrūs šioms namų dulkių erkutėms.
Žiedadulkės – kita svarbi alergijų priežastis. Medžių, žolių bei piktžolių žiedadulkes platina vabzdžiai, išnešioja vėjas, su dulkėmis jos kartu patenka į gyvenamuosius būstus. Alergijos žiedadulkėms pasižymi sezoniškumu. Lietuvoje alergijų simptomai medžių žiedadulkėms pasireiškia kovo-gegužės mėnesiais, žolių – gegužės-liepos mėnesiais, o piktžolių – rugpjūčio-spalio mėnesiais. Žmonės, alergiški žiedadulkėms, dažniausiai patiria simptomų paūmėjimus šiais laikotarpiais, be to didžiausias žiedadulkių kiekis būna rytais, bei esant šiltam, sausam orui, o šaltu, lietingu oru jos nusėda ir ore jų kiekis gerokai sumažėja.
Pelėsiniai grybai – dar viena grupė alergenų, aptinkamų tiek lauke, tiek ir namuose. Jie mėgsta šiltą ir drėgną aplinką. Lauke šie grybai sutinkami nukritusiuose lapuose, pūdymuose, šiauduose, šiene, kraike. Namuose pelėsiai klesti tamsiose, blogai vėdinamose patalpose – vonios kambariuose, drėgnuose rūsiuose, skalbinių pintinėse, po virtuvės kriauklėmis.
Naminiai gyvūnai – šiltakraujai naminiai gyvūnėliai gali suteikti mums ne tik daug džiaugsmo, tačiau ir sukelti rimtų sveikatos problemų. Prausdamiesi, laižydamiesi jie palieka seilių likučius ant savo kailiuko, kurie išdžiuvę plinta aplinkoje. Šiuose seilių likučiuose ir yra medžiagos, sukeliančios alergiją. Ypač didelių problemų sukelia katės, kurios dažniau, nei kiti naminiai gyvūnėliai, mėgsta laižytis. Naminių gyvūnėlių alergenų taip pat aptinkama ir jų pleiskanose, plaukuose, šlapime. Tad prieš įsigyjant augintinį, gali praversti išsamūs alergenų tyrimai – jie leis išsiaiškinti, ar yra galimybė tai padaryti be jokių komplikacijų.
Iš maisto produktų, sukeliančių alergiją, svarbiausi yra šie:
Karvės pienas – manoma, kad nuo 1% iki 7% kūdikių yra alergiški baltymams, aptinkamiems karvės piene bei kūdikių mišinukuose, pagamintuose karvės pieno pagrindu. Šie pieno baltymai įeina ir į kitų pieno produktų bei daugelio paruoštų maisto produktų sudėtį.
Kiaušiniai – vienas iš dažniausiai pasitaikančių maisto alergenų, ypač kūdikiams ir vaikams. Tai išties didelė problema, nes kiaušiniai naudojami daugelio maisto produktų gamyboje. Daugumai mažylių alergija kiaušiniams prasideda ankstyvame amžiuje, tačiau didelė dalis jų „išauga“ iš šios alergijos iki penkerių metų.
Žuvis ir žuvies produktai – juose esantys baltymai sukelia daugybę skirtingų alerginių reakcijų. Tai dažniausiai suaugusiųjų liga, išliekanti visą gyvenimą.
Žemės ir medžių riešutai – vieni grėsmingiausių alergenų, sukeliantys žmonių gyvybei pavojingas būsenas. Pavojingiausiais įvardinami žemės riešutai, tačiau dalis žmonių, alergiškų žemės riešutams, taip yra alergiški ir medžių – lazdyno, graikiniams riešutams, migdolams. Ši alergija taip pat išlieka visą gyvenimą.
Sojos pupelės – alergija sojai dažniau pasireiškia kūdikiams ir vyresniems vaikams. Dažnai vaikai, kurie alergiški karvės pienui, taip pat alergiški ir sojos baltymams.
Kviečiai – kviečių baltymai yra randami daugybėje maisto produktų, kuriuos mes valgome. Kaip ir bet kuri kita alergija, alergija kviečiams pasireiškia įvairiais simptomais ir gali būti skirtingo stiprumo. Alergijos kviečiams nereiktų painioti su kita liga – celiakija. Celiakija – tai liga, kurią išprovokuoja organizmo nesugebėjimas skaldyti gluteno, esančio kviečiuose, avižose, rugiuose ir miežiuose.
Grafike galite matyti, kada alergijos simptomai pasireiškia labiausiai, priklausomai nuo to, kiek žmogui metų:
Kaip galime pastebėti, daugelis simptomų pasireiškia ankstyvame amžiuje – tik alergijos tyrimai vaikams leis išvengti rimtesnių komplikacijų ir visapusiškai mėgautis vaikyste. Ypatingu tikslumu pasižymintys molekuliniai alerginiai tyrimai mažiesiems ir jų tėveliams atliekami Allergomedica klinikoje – kraujo tyrimas alergijai nustatyti leidžia išsiaiškinti tikrąsias alergijos priežastis ir tuomet paskirti tinkamiausią gydymą.
Tad jeigu įtariate, kad Jūs ar kiti namiškiai gali būti įsijautrinę šiame straipsnyje paminėtiems ar kitiems alergenams ir manote, kad Jums praverstų alergenų tyrimas, siūlome išbandyti Allergomedica programą. Šie alergijos tyrimai Vilniuje, Kaune ir kituose miestuose gera kaina atliekami tiek mūsų klinikoje, tiek partnerių laboratorijose – išsirinkite artimiausią iš jų ir ten priduokite savo kraują.
Biomedicinos mokslų daktarė Asta Miškinienė