Šiandien jau ne vienas iš Jūsų esate girdėjęs apie unikalią, personalizuotą alergijos diagnostikos programą Allergomedica®. Visgi nedaugelis Jūsų žino apie Inovatyvios Imunodiagnostikos Centrą, kuriame ir atliekami Allergomedica® programos tyrimai. Šiame straipsnelyje norėtume trumpai papasakoti apie Inovatyvios Imunodiagnostikos Centrą – kas mes esame ir kuo užsiimame.
Mūsų Centras įkurtas 2013 m., tikslu realizuoti ilgalaikę patirtį alerginių ligų diagnostikoje bei kurti inovatyvius alergijų diagnostikos produktus. Centre esančių laboratorijų infrastruktūros kūrimą dalinai finansavo Europos Sąjunga pagal INTELEKTAS LT+ projektą „Naujų produktų, skirtų diagnostikai, sukūrimas panaudojant mikrogardeles“. Projekto įgyvendinimo metu buvo įrengtos modernios laboratorijos ir įsigyta šiuolaikinė įranga.
Šiandien Inovatyvios Imunodiagnostikos Centre yra du pagrindiniai padaliniai – Klinikinė-diagnostinė laboratorija ir Inovatyvių produktų kūrimo mokslinis padalinys. Klinikinė-diagnostinė Centro laboratorija vienintelė Lietuvoje atlieka alergijų diagnostinius tyrimus pagal šiandienines Europos alergologijos ir klinikinės imunologijos akademijos rekomendacijas. Tai molekuliniai alergenų tyrimai, leidžiantys itin tiksliai ištirti kiekvieno paciento situaciją.
Mokslinio padalinio MTEP (mokslinė technologinė ir eksperimentinė plėtra) orientuota į naujų diagnostinių sistemų, skirtų alergijos diagnostikai in vitro metodais, kūrimą. Šiuo metu mokslo padalinys pradėjo įgyvendinti naują projektą pagal LVPA (Lietuvos Verslo paramos Agentūra) vykdomą priemonę INTELEKTAS LT - „Inovacijos alergijų diagnostikoje“.
Pagrindinis projekto uždavinys - sukurti nanotechnologiniais principais paremtas inovatyvias mikrogardeles, kurių pagalba galima būtų nustatyti paciento jautrumą dažniausiai pasitaikantiems maisto, įkvepiamiems ir buitiniams alergenams.
Kuo gi pranešesnės naujo tipo diagnostinės sistemos už šiandienines? Visų pirma, tyrimui pakaktų daug mažiau paciento tiriamo kraujo (užtektų vos kraujo lašo), tyrimo laikas sutrumpėtų nuo kelių dienų iki kelių valandų, o tyrimo rezultatai būtų itin tikslūs ir išsamūs. Taigi toks kraujo tyrimas alergijai nustatyti būtų dar detalesnis ir efektyvesnis
Pav.1 Mikrogardelės veikimo principas
Kas gi yra tos mikrogardelės? Mikrogardelės – tai miniatiūrizuotos sistemos, kuriomis įmanoma nustatyti dešimtis skirtingų baltymų /alergenų vienu metu (pav.1)
Kaip tai veikia: ant apdorotos stiklo plokštelės specializuotu robotu griežtai apibrėžta schema yra išdėliojami alergenai. Kiekvienas taškelis – ~100 μm skersmens (0,01 mm, 10-5 m). Ant paruoštos plokštelės su tiriamųjų alergenų pavyzdžiais yra užnešamas tiriamojo paciento kraujo lašas. Jei paciento serume yra tokių specifinių IgE antikūnų, kurie reaguoja su ant plokštelės esančiais alergenais, jie prisikabina ir nebenusiplauna sekančiuose žingsniuose. Galiausiai plokštelė inkubuojama su pažymėtais antikūnais, kurie išryškina – alergeno - sIgE kompleksą. Jei po išryškinimo kuris nors taškelis švyti, pagal alergenų išdėliojimo schemą galima nustatyti, prieš kuriuos alergenus pacientas turi sIgE, t.y. kuriems alergenams pacientas yra įsijautrinęs.
Vykdydami šį projektą mūsų Centro mokslininkai glaudžiai bendradarbiauja su VU Gyvybės mokslų centro Biotechnologijos institutu, prof. A. Žvirblienės vadovaujamu Imunologijos ir ląstelės biologijos skyriumi. Šio skyriaus mokslininkai turi ilgametę patirtį monokloninių antikūnų kūrimo srityje, yra paskelbę daugybę tarptautinių publikacijų ir patentų. Jų sukurtus produktus naudoja žinomi įvairių diagnostinių rinkinių gamintojai. Mūsų projekte ši mokslininkų grupė kuria monokloninių antikūnų kolekcijas, kurių pagalba bus užtikrinama naujų diagnostinių rinkinių kokybė.
Be jau minėtų projektų, Inovatyviame Imunodiagnostikos Centre yra atliekamas unikalus, analogų Lietuvoje neturintis, alergiškų žmonių biomedicinis tyrimas. Tyrimo metu alergiškų žmonių kraujas yra ištiriamas dėl įsijautrinimo 18-ai skirtingų alergenų ir net 38-iems jų komponentams. Tai leis mokslininkams ir medikams detaliau sužinoti pagrindines Lietuvos žmonių populiaciją įjautrinančias priežastis (alergenus) bei parinkti tinkančius imunoterapinius vaistus. Tyrimas vykdomas kartu su VšĮ VU ligoninės Santaros klinikų Pulmunologijos ir alergologijos centru.
Centre savo mokslinius tyrimus bakalauro ir magistro studijoms atlieka VU Gamtos mokslų bei Medicinos fakultetų studentai.
Taigi mūsų Centro komanda, panaudodama šiuolaikines mokslo žinias bei kompetencijas, savo kasdieniu darbu kuria sprendimus, kurie padėtų išspręsti Jums svarbias sveikatos problemas.
Norime užtikrinti, kad gera savijauta galėtų džiaugtis kuo daugiau žmonių, todėl kraujo mėginį pasirinktiems alergijos tyrimams patrauklia kaina galite priduoti Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir kituose miestuose, kuriuose yra mūsų partnerių klinikos ar laboratorijos. Tuomet, kai alergijos tyrimai yra atliekami ir įvertinami specialistų, elektroniniu paštu išsiunčiamas lengvai suprantamas atsakymas su rekomendacijomis.
Mūsų siūlomi alergijos tyrimai – vaikams ir suaugusiems, tad galima pasirūpinti ne tik savo, bet ir mažųjų gerove.
Asta Miškinienė, Ph.D
Mokslinių tyrimų ir plėtros vadovė