fbpx
menu

DUK

Alergijos tyrimai iš kraujo

Allergomedica puslapyje galite nesunkiai vienu metu pasirūpinti visos šeimos narių sveikata. Tiesiog pasirinkite norimus atlikti tyrimus iš alergijos tyrimų katalogo ir sudėkite juos į pirkinių krepšelį. Prieš atliekant mokėjimą už tyrimus pasirinkite norimų atlikti tyrimų kiekį (pvz.: Allergomedica programa (P01) x3; pavienis alergenas Motiejukas (G6) x2). Atlikus apmokėjimą internetu, kartu su visa šeima nuvykite priduoti kraujo ir pasakykite kraują imančiai sesutei, kuriuos iš įsigytų tyrimų kuriam šeimos nariui norite atlikti.

Susimokėjus už tyrimus 15-os minučių bėgyje nurodytu elektroninio pašto adresu turite gauti užsakymo patvirtinimą. Gavus patvirtinimą į pasirinktą kraujo pridavimo vietą rekomenduojame su klinika susiderinti vizito laiką laiške nurodytu telefonu, ypač jei atvyksite su mažu vaikučiu, kuriam gali būti sunkiau paimti kraują.

Vykstant priduoti kraują turėkite su savimi registraciją patvirtinantį laišką, kuriame nurodyti įsigyti tyrimai ir tyrimus įsigijęs asmuo.

Alergijos tyrimų iš kraujo rezultatų pateikimo terminas priklauso nuo pasirinkto tyrimo. Visi terminai pradedami skaičiuoti nuo kraujo pridavimo dienos. Dauguma tyrimų rezultatų pateikiami per 3 darbo dienas (pvz. pavienių alergenų, jų komponentų ar alergenų palečių tyrimų rezultatai). Allergomedica programos tyrimai atliekami keliais etapais, todėl atsakymai pateikiami per 7 darbo dienas nuo momento, kai kraujas pasiekia mūsų laboratoriją.

Tikslūs tyrimų atlikimo terminai surašyti pasirinkto tyrimo aprašymo puslapyje, pvz.: https://allergomedica.lt/alergijos-tyrimai/alergenu-tyrimu-paketai/allergomedica-programa/, skiltyje „Tyrimo atlikimo laikas“.

Kraujo alerginiai tyrimai atliekami imant kraują iš venos. Kolkas tai – vienintelis būdas pasaulyje leidžiantis gauti tikslius ir patikimus alergijos tyrimų rezultatus.

Skirtingiems alergijų tyrimams reikia skirtingo kiekio kraujo. Alergenų paletėms, alergenų paketams ir pavieniams alergenams pakaks 1 (5ml) mėgintuvėlio kraujo. Tuo tarpu Allergomedica programos tyrimui idealus kraujo kiekis – 2 mėgintuvėliai, tačiau jei tiek kraujuko paimti nepavyksta – tyrimą bandysime atlikti su tiek kraujo, kiek jo paimti išeis, o kraujo pritrūkus paprašysime Jūsų be jokio papildomo mokesčio kraujuką priduoti dar kartą.

Ne. Visi pasaulyje esantys alergijų kraujo tyrimai nustato tik vadinamąsias I tipo (greito tipo) alergines reakcijas, kurios sudaro 50% visų alerginių reakcijų. Likusius 50% sudaro lėto (uždelsto) tipo reakcijos ir nealerginiai mechanizmai. Šias (lėtas) reakcijas gali ištirti tik gydytojas alergologas gyvos konsultacijos metu, atlikdamas odos lopo ar kitus alerginius testus.

Taip. Alerginiai tyrimai iš kraujo atliekami įvairaus amžiaus vaikams. Tačiau dėl kraujo paėmimo procedūros, kuri kartais gali būti sudėtinga, norint tirti vaikučius iki 1,5-2 metų amžiaus pirmiausia galite pasitarti su gydytoju alergologu ir klinikiniu imunologu. Tai padės įsitikinti, kad kraujo tyrimai Jūsų atveju tikrai tikslingi ir bandyti paimti kraują iš venos mažyliui tikrai verta.

Alergija cheminėms medžiagoms (buitinei chemijai, plaukų dažams, metalams) – itin daugialypė problema ir jos diagnostika iš kraujo – nerekomenduotina. Jei įtariate alergiją cheminei medžiagai rekomenduojame apsilankyti pas gydytoją alergologą gyvai konsultacijai, kurios metu gydytojas alergologas padės pasirinkti kitus, Jums labiausiai tinkančius tyrimus (pvz.: odos lopo mėginį).

Susimokėjus už tyrimus ir negavus registraciją patvirtinančio laiško per 15 minučių nuo apmokėjimo, patikrinkite Šlamšto (SPAM) dėžutę savo elektroniniame pašte. Jeigu ir ten laiško nėra, susisiekite su mumis tel. +370 640 65680 arba el. paštu: info@allergomedica.lt.

Jokio specialaus pasiruošimo alergijos tyrimams iš kraujo nereikia. Galite būti pavalgę, vartoti skysčius ir sau įprastus alergijos simptomus malšinančius vaistus. Tai įtakos tyrimų rezultatams neturės.

Jei kraujas bus imamas kūdikiui ar mažam vaikui rekomenduojame prieš kraujo davimą mažyliui duoti pagerti daugiau skysčių. Taip šiek tiek padidės jo kraujo tūris, tad bus lengviau paimti kraujuką.

Pasitaiko atvejų, kai nepavyksta paimti kraujo mėginio mažyliui. Susisiekime su mumis tinklalapio viršuje nurodytais kontaktais ir Jums sutikus, procedūra bus kartojama tą pačią arba bet kurią kitą Jums tinkančią dieną be jokio papildomo mokesčio, tiek kartų, kiek prireikia mėginiui paimti. Pagal pageidavimą yra suderinama ir kita kraujo pridavimo vieta.

Nusprendus, jog nebenorite kartoti kraujo paėmimo procedūros, už tyrimą sumokėti pinigai grąžinami į mokėtojo sąskaitą per 24 val. nuo raštiško užklausimo pateikimo el. paštu info@allergomedica.lt.

Taip, alerginius tyrimus iš kraujo galima atlikti nėštumo metu. Nėštumas tyrimų rezultatams daryti įtakos neturėtų.

Allergomedica programa - tai unikalus alergijų diagnostikos paslaugų paketas, padėsiantis Jums ne tik patvirtinti arba atmesti alergiją, bet ir apie savo ligą sužinoti viską, ko reikia sėkmingam ligos suvaldymui, gydymui ir tikslių gyvenimo su alergija rekomendacijų parinkimui.

Tyrimas atliekamas keliais etapais, kurių metu įvertinami Jūsų skundai, simptomai ir įtarimai, todėl kiekvienas pacientas iš Allergomedica programos rezultatų gauna atsakymus ne į bendrinius, bet į sau rūpimus klausimus apie savo ligą, personalizuotą laboratorinę diagnostiką.

Personalizuotas požiūris į pacientą nors ir yra svarbiausias, bet toli gražu ne vienintelis Allergomedica programos privalumas. Atliekant Allergomedica programos tyrimą naudojama pačių geriausių („state of the art“) alergijos diagnostikos iš kraujo metodikų kombinacija:

 1. Visų pirma, kiekvieno paciento kraujas yra ištiriamas dėl įsijautrinimo 36-iems alergenams „apžvalginiu“ metodu (alergenų palete), HITACHI diagnostine sistema. Tyrimo rezultatus ir jų sąsają su paciento jaučiamais simptomais kruopščiai analizuoja ir vertina Allergomedica medicinos profesionalų komanda.
 1. Siekiant užtikrinti rezultatų teisingumą visi teigiami alergenų paletės rezultatai yra pakartotinai tiriami ir patvirtinami „auksiniu standartu“ visame pasaulyje pripažinta Phadia ImmunoCAP diagnostine sistema („auksiniu standartu“ ši sistema pripažinta dėl to, kad būtent jos rezultatai daugybės tyrimų metu pripažinti kaip tiksliausi ir labiausiai atitinkantys paciento jaučiamus simptomus. Būtent ši sistema pasitikslinimui visame pasaulyje yra naudojama tais atvejais, kai kiti alerginiai tyrimai neduoda aiškaus rezultato.). Kartu su teigiamų rezultatų patvirtinimu „auksiniu standartu“, Allergomedica komandos specialistai atlieka ir papildomus tyrimus su alergenais, kuriuos pacientas įtaria, kaip galimą jo ligos sukėlėją, bet pastarųjų rezultatas atliekant tyrimą „apžvalginiu metodu“ buvo neigiamas. Tai leidžia mums būti 100% įsitikinusiems rezultatų teisingumu prieš pradedant patį svarbiausią tyrimo žingsnį – alergijos nagrinėjimą molekuliniame lygmenyje.
 1. Vadovaudamiesi pirmo ir antro Allergomedica programos tyrimų rezultatais ir kiekvieno paciento individualiai nurodytais skundais mūsų laboratorijos specialistai taiko sudėtingus molekulinės alergologijos diagnostikos algoritmus tam, kad išsiaiškintų kuri specifinė molekulė ar molekulių kombinacija yra atsakinga už Jūsų ligą. Būtent šis tyrimo etapas vėliau leidžia gydytojui alergologui atskirti tikruosius alergijos sukėlėjus nuo kryžminių reakcijų, įvertinti alergijos simptomų sunkumą, pavojų bendrai paciento sveikatai ar net gyvybei. Taip pat molekulinio tyrimo rezultatai leidžia įvertinti kokių maisto produktų dėl objektyvių klinikinių priežasčių tikrai verta vengti, o kuriuos savo mitybos racione vertėtų palikti, taip nesukeliant neigiamų ribotos mitybos pasekmių organizmui. Ir be abejonės, būtent molekulinis alergijos tyrimas leidžia įvertinti alergijos išgydymo specifine imunoterapija galimybes ir prognozes.

Kartu su tyrimo rezultatais kiekvienas pacientas gauna ir pagal savo tyrimo rezultatus bei jaučiamus simptomus parengtas asmenines gydytojo alergologo ir klinikinio imunologo įžvalgas, rekomendacijas. Tai leis Jums nesunkiai ir žmogiškai suprasti, kokių tolimesnių žingsnių turėtumėte imtis, siekiant užtikrinti geriausią savo ar savo vaiko sveikatą.

Rekomenduojama atlikti kai:

 1. Pasireiškia dažnos peršalimo ligos;
 2. Užsitęsusi ar sezoninė sloga;
 3. Nosies užburkimas;
 4. Čiaudulys;
 5. Akių niežėjimas, paraudimas, ašarojimas;
 6. Kosulio, dusulio priepuoliai;
 7. Švokštimas;
 8. Burnos gleivinės niežėjimas, patinimas valgant tam tikrą maistą;
 9. Odos bėrimai;
 10. Buvusios anafilaksinės reakcijos;
 11. Kai įtariama alergija maistui, žiedadulkėms, namų dulkių erkėms, gyvūnams.

Įprastų alergijos tyrimų iš kraujo metu jūsų kraujo serumas ištiriamas pasirinktam skaičiui alergenų (20, 36, 60 ir t.t.). Tokio tyrimo rezultatai yra tik vienas iš žingsnių, reikalingų visavertiškam alergijos ištyrimui. Šis žingsnis yra tik pirmasis žingsnis Allergomedica programoje, nes jis neatsako į pagrindinius jums rūpimus klausimus:

 1. Kam iš tikro esu alergiškas (-a)?
  Alergenai yra sudaryti iš komponentų (alergenų molekulių), kurie savo sandara gali būti tarpusavyje panašūs, todėl kryžmiškai reaguoja. Tai reiškia, kad pirmajame žingsnyje nustačius pvz. alergiją beržui ir obuoliui, įsijautrinimas obuoliui gali būti susijęs su įsijautrinimu beržo žiedadulkėms, todėl būtina atlikti molekulinius tyrimus (Allergomedica programos 2 ir 3 žingsniai), kad išsiaiškinti, kuris alergenas yra tikrasis alergenas.
 2. Ar rastas įsijautrinimas yra pavojingas mano gyvybei?
  Kai kurie alergenai išprovokuoja anafilaksinį šoką, kuris, nesuteikus tinkamos pagalbos, gali baigtis mirtimi. Tik atlikus molekulinį tyrimą ir kiekybiškai pamatavus antikūnus jūsų kraujyje (Allergomedica programos 2 ir 3 žingsniai), galima sužinoti, ar įsijautrinimas rastiems alergenams jums pavojingas ir kiek pavojingas.
 3. Kokios yra alergijos gydymo galimybės ir prognozės?
  Net jeigu gautus įprasto alergijos tyrimo rezultatus komentuoja gydytojas alergologas-klinikinis imunologas, vis dar nėra iki galo aiškūs 1-as ir 2-as klausimai. Naujausi statistiniai duomenys rodo, jog 45% visų gydymų imunoterapija yra neveiksmingi, nes gydymas skiriamas neatlikus molekulinių tyrimų. Allergomedica programos metu rastas įsijautrinimas ištiriamas iki molekulinio (giliausio) lygmens ir kartu su paciento anketa įvertinamas gydytojo alergologo-klinikinio imunologo, todėl vos kartą pridavus kraujo mėginį jau po 7 dienų gaunate ne tik išsamų laboratorijos atsakymą, bet ir specialisto įžvalgas bei rekomendacijas.

Kadangi alergijos tyrimai kol kas pasaulyje atliekami tik iš veninio kraujo, o išsamiam ištyrimui reikia jo gana nemažai (5ml x 2vnt.), mažesniems nei 1-1,5 metų kūdikiams gydytojai alergologai ir klinikiniai imunologai rekomenduoja atlikti odos dūrio testus. Taip pat jaunesnių vaikučių virškinimo ir imuninė sistema dar nėra pilnai susiformavusi, kad tyrimai duotų reikšmingų rezultatų. Tačiau gydytojui rekomendavus ir esant ryškiems alergijos simptomams tyrimai atliekami ir 6 mėn. kūdikiams ar jaunesniems. Tokiu atveju būtinai rinkitės kūdikiams draugiškas kraujo pridavimo vietas.

Allergomedica programai kraujas imamas vieną kartą, t.y. iškart imami 2 x 5ml tūrio mėgintuvėliai. Kraujas imamas iš venos.

Vilius ir Antanas (tai nėra tikrieji pacientų vardai) nusprendė pasitikrinti alergiją su Allergomedica išsamia alergijos diagnostikos programa. Allergomedica klinikos laboratorijos specialistai gavę abiejų pacientų kraujo mėginius atliko išsamią alergijos diagnostiką.

Palyginus abiejų pacientų rezultatus paaiškėjo, jog atlikus įprastą (iki šiol taikytą Lietuvoje) 1-ąjį diagnostikos žingsnį rezultatai yra praktiškai vienodi – tiek Vilius, tiek Antanas yra alergiški beržui, motiejukui, katei, obuoliui bei riešutams (Viliaus atveju dvejiems – lazdynų bei žemės, Antano – lazdynų riešutams).

Jeigu ties šiuo žingsniu alergijos diagnostika baigtųsi, abiem pacientams gydymas bei prevencinės priemonės būtų vienodos, tačiau atlikus 2-ąjį bei 3-iąjį Allergomedica diagnostikos žingsnius paaiškėja, kad Antano stiprus įsijautrinimas lazdyno riešuto ir obuolio alergenų komponentams susijęs su įsijautrinimu beržo žiedadulkėms. Tai reiškia, kad Antanas neturi alergijos lazdyno riešutui ar obuoliui ir tik valgant juos termiškai neapdorotus (dėl šių alergenų komponentų panašumo į beržo žiedadalkes, kurioms pacientas ir yra alergiškas) gali jausti burnos gleivinės niežėjimą, dilgčiojimą, patinimą. Išgydžius alergiją beržui Antanas kartu nebejaustų simptomų lazdynų riešutams ir obuoliui.

Tuo tarpu Viliaus tyrimas rodo stiprų įsijautrinimą lazdyno riešuto komponentui, kuris lemia itin sunkias alergines reakcijas lazdyno riešutams, todėl šių riešutų ar maisto, į kurio sudėtį įeina šie riešutai, valgyti griežtai draudžiama, nes tai gali sukelti anafilaksinį šoką, kuris gali baigtis mirtimi. Viliui rekomenduojama su savimi nešiotis adrenalino injekciją, kad išvengti rimtų pasekmių.

Taigi, paciento įsijautrinimo ištyrimas molekuliniame lygmenyje yra būtina sąlyga pilnavertiškai ligos diagnozei, tolimesnės ligos eigos įvertinimui, bei tikslioms rekomendacijoms.

Dažnai sulaukiame klausimo, ar tiriame alergiją vaistams. Su Allergomedica programa alergijos vaistams netiriame. Tačiau gydytojui alergologui nukreipus, kai kuriems vaistams specifinių vaistui IgE sąlygotą alergiją galime ištirti atliekant kraujo tyrimus, tačiau ne tik pas mus, bet ir visame pasaulyje vaistų reagentų pasirinkimas yra labai ribotas (jų yra vos keletas). Be to, iš kraujo įmanoma nustatyti TIK greitojo tipo alergines reakcijas, sąlygotas IgE antikūnų, o vien tik kraujo tyrimais sunku įvertinti, kiek stipriai reaguos pacientas, susidūręs su vaistu realybėje. Ką tai reiškia?
Dažniausiai alergija vaistams nustatoma TIK su gydytojo alergologo ir klinikinio imunologo pagalba atlikus provokacinius arba odos lopo mėginius. Provokaciniams mėginiams atlikti dažnai pacientas guldomas į ligoninę, kur jo reakcijas į vaistą gali stebėti specialistai bei suteikti pagalbą įvykus reakcijai. Odos lopo atveju pacientui užklijuojamas lopo mėginys su atitinkamu vaistu/vaistais ant nugaros. Šis tyrimas vertinamas kelias dienas, jo trukmė 7 dienos.
Vilniuje šie tyrimai atliekami Vilniaus Universiteto Santaros klinikose – suaugusiesiems bei Vilniaus Universiteto Santaros klinikų Vaikų ligoninėje - vaikams. 

Alergijos tyrimai ant odos

Kadangi odos lopo testai nėra standartizuoti ir lėto tipo alerginės reakcijos į maistą yra itin retos (ypač suaugusiųjų tarpe), pirmiausia dėl odos lopo tyrimo atlikimo Jūs turėsite pasitarti su gydytoju alergologu gyvos konsultacijos metu.  Tik gydytojas alergologas gali parinkti, ar Jums/Jūsų mažyliui apskritai yra tikslinga atlikti šiuos tyrimus, bei taisyklingai ir patikimai įvertinti tyrimo rezultatus.

Nusprendus atlikti odos lopo tyrimą gydytojas padės teisingai parinkti, su kokiais maisto produktais Jums/Jūsų mažyliui šis tyrimas bus atliekamas.

Tikslingiausia odos lopo tyrimą atlikti su tais maisto produktais, kuriuos valgote namuose, todėl galite būti paprašyti atvykti į sekančią konsultaciją su pasiruoštais maisto produktais. Juos reiktų atsinešti tokiu pavidalu, kokiu valgote (pvz. virti grikiai, virta morka ar pan.). Atsineštas maistas turi būti košelės konsistencijos ir labai šviežias. Vieno produkto kiekis ne didesnis kaip 0,5 g. Produktus atsinešti galima maistinės plėvelės ryšulėliuose arba ledukų šaldymo koreliuose užrašius pavadinimą.

Odos lopo testams netinka odą natūraliai dirginantys produktai, pvz. česnakas, svogūnas, žalias pomidoras, citrusiniai vaisiai.

Atliekant odos dūrio testus rezultatai sužinomi tą pačia dieną. Jums tereiks palaukti apie 30 min.

Odos lopo tyrimo rezultatai yra vertinami gydytojo alergologo du kartus: po 48 val. ir po 72 val. nuo mėginio uždėjimo.

Ruošiantis alergijos tyrimams ant odos reikia pasitarti su gydytoju alergologu ir klinikiniu imunologu.

Jeigu bus nuspręsta atlikti odos dūrio gydytojas gali paprašyti kelias dienas iki tyrimo nutraukti alergijos simptomus malšinančius vaistus, tačiau savavališkai to daryti jokiu būdu negalima, ypač jei alerginė liga – sunki (pvz.: astma).

Jeigu bus nuspręsta, jog Jums/Jūsų mažyliui tikslinga atlikti odos lopo testą, mėginiai nebus atliekami, jeigu Jūsų/vaikučio nugaros oda testo metu bus išberta ar kitaip pažeista. Tačiau alergijos simptomus malšinantys vaistai odos lopo testo rezultatams įtakos neturi.

Taip. Odos dūrio ir odos lopo testai atliekami tik po gydytojo alergologo gyvos konsultacijos. Konsultacija yra būtina todėl, kad tik gydytojas alergologas gali parinkti, ar Jums/Jūsų mažyliui apskritai yra tikslinga atlikti šiuos tyrimus, bei taisyklingai ir patikimai įvertinti tyrimo rezultatus.

Gydytojo alergologo konsultacija

Šiuo metu neturime sutarties su valstybinėmis ligonių kasomis, tad paslaugų kompensacija įmanoma tik turintiems privatų sveikatos draudimą, pateikus įstaigai sąskaitą faktūrą už atliktas paslaugas.

Ne. Allergomedica klinika yra privati įstaiga, tad šeimos gydytojo siuntimas – nereikalingas.

Pirminės, 40 minučių trukmės gydytojo konsultacijos kaina – 49€.

Jei gydytojas paprašys Jūsų atvykti pakartotinei konsultacijai tyrimų aptarimui už ją mokėti Jums nereikės.

Pakartotinė konsultacija ne tyrimų aptarimui, paciento pageidavimu, 2 savaičių laikotarpyje kainuoja 35€.

Šiuo metu gyvos alergologo konsultacijos vykdomos tik Vilniuje, Didžiojoje Riešėje.

Jei esate iš kito miesto ir įtariate greito tipo alergiją (vargina tekanti ar užsikimšusi nosis, kosulio priepuoliai, dusulys, astma, niežtinčios/patinusios/ašarojančios akys, virškinimo problemos ar patyrėte anafilaksiją) rekomenduojame atlikti Allergomedica programos tyrimus, kuriems kraują priduoti galite net 16-oje Lietuvos miestų. Kartu su tyrimo atsakymais gausite ir raštišką gydytojo alergologo komentarą, kuriame gydytojas, įvertinęs Jūsų jaučiamus simptomus, skundus ir atlikto tyrimo rezultatus pateiks savo įžvalgas ir rekomendacijas.

Taip. Visi Allergomedica klinikos gydytojai turi ilgametės patirties ir puikiai konsultuoja tiek kūdikius, tiek vaikus, tiek ir suaugusius.

Visi Allergomedica klinikos gydytojai – tikri savo srities profesionalai, turintys ne tik daug patirties dirbant su vaikais ir suaugusiais, bet ir nuolat atnaujinantys savo žinias pasaulinėse alergijų konferencijose, prestižiniais laikomuose Europos alergologų ir klinikinių imunologų asociacijos mokymuose. Todėl drąsiai galite rinktis Jums patogų konsultacijos laiką pas visus Allergomedica klinikos gydytojus.

Alergijos gydymas

Alergenui specifinė imunoterapija – pakartotinis ir kontroliuojamas alergenų skyrimas pacientui, kuriam alergija pasireiškia dėl pirmo tipo hiperjautrumo reakcijų (pasižymi specifinių IgE koncentracijos padidėjimu kraujyje). Toks alergenų skyrimas palaipsniui padeda pacientą apsaugoti nuo alergijos simptomų pasireiškimo ir uždegiminės reakcijos, susijusių su natūralia šių alergenų ekspozicija. Tai – itin senas gydymo metodas, pradėtas taikyti dar 1911 m., kai Noon ir Freeman pirmą kartą panaudojo SIT kaip būdą apsaugoti pacientus nuo “žiedadulkių toksino” poveikio. Šiais laikais, SIT visame pasaulyje pripažįstama kaip VIENINTELIS ALERGIJOS PRIEŽASTĮ GYDANTIS metodas.

Per daugelį metų atlikti klinikiniai tyrimai ir studijos įrodė, kad taikant alergenui specifinę imunoterapiją sergantieji gali pasiekti laukiamų rezultatų: pagerinti gyvenimo kokybę, sumažinti ilgalaikes sąnaudas dėl mažesnio ar išnykusio poreikio vartoti alergijos simptomus mažinančius vaistus bei pakeisti alerginės ligos eigą.

Alergenų specifinė imunoterapija ne tik sumažina simptomus (gydymo metu), bet turi ir ilgalaikį poveikį nustojus gydytis. Be to, ji užkerta kelią alerginių ligų progresavimui, pavyzdžiui, alerginio rinito perėjimą į bronchų astmą. Kad gydytojas galėtų tikslingai skirti alergenų specifinę imunoterapiją, būtina patikrinti paciento jautrumą rastiems alergenams molekuliniam lygmenyje (Allergomedica programos metu įsijautrinimas tiriamas iki molekulinio lygmens).

Gydymas specifine imunoterapija taikomas esant alergijai:

 • Žiedadulkėms.
 • Namų dulkių erkėms.
 • Gyvūnams (katėms, šunims).
 • Pelėsiniams grybeliams.
 • Plėviasparniams vabzdžiams.

SIT pranašesnis nes:

  1. Mažėja ir silpnėja simptomai.
  2. Mažėja/išnyksta antialerginių vaistų poreikis.
  3. Gerėja gyvenimo kokybė.
  4. Pacientas apsaugomas nuo alergijos vystymosi (stiprėjimo), naujų įsijautrinimų atsiradimo ir bronchinės astmos išsivystymo (gydant 3 pacientus SIT (95% CI, 3-5), būtų išvengta 1 bronchinės astmos paūmėjimo).

Ekonomiškai naudinga:

 1. SIT gydomiems vaikams žymiai mažesnis išlaidų sveikatos priežiūrai vidurkis per 18 mėn. (įskaitant ir išlaidas SIT), lyginant su tradiciniu gydymu.
 2. Statistiškai reikšmingas skirtumas tapo akivaizdus po 3 mėn. nuo SIT pradžios ir didėjo iki tyrimo pabaigos.

Kaip ir esame minėję savo straipsniuose, alergenų estraktai, kuriais atliekama tiek alergijų diagnostika palečių metodu, tiek odos dūrio testais, tiek ir alergijos gydymas yra itin sunkiai standartizuojami. Ne visuose imunoterapiniuose vaistuose randama pilna alergenų sudedamųjų dalių (komponentų) „puokštė“. Būtent dėl šios priežasties, žinant kokie alergenų komponentai įeina į imunoterapinių vaistų sudėtį ir kokiems alergenų komponentams esate įsijautrinę, galima maksimaliai prognozuoti gydymo efektyvumą dar iki pradedant gydymą.

Norint išsiaiškinti įsijautrinimą molekuliniame lygmenyje, rekomenduotina tyrimus atlikti auksiniu standartu pasaulyje pripažinta Phadia ImmunoCAP sistema, naudojama ir Allergomedica tyrimų metu.

Esant įsijautrinimui daugeliui alergenų, gydytojas alergologas ir klinkinis imunologas atsižvelgia į paciento ligos istoriją, jo nuogastavimus, individualią ligos sukeliamų simptomų problematiką ir kartu su pacientu aptaria, kuris įsijautrinimas (alergija) pacientą vargina labiausiai. Taip ir yra nusprendžiama, su kuriuo alergenu derėtų pradėti SIT.

Neretai gydytojas mato, jog nors pagrindinis paciento įjautrintojas yra vienas, pacientui tiktų gydymas alergenų grupės mišiniu (pvz.: pacientui alergiškam beržo žiedadulkėms tiktų gydymas medžių žiedadulkių mišiniu). Tačiau, svarbu atkreipti dėmesį, jog gydymas skirtingų alergenų grupių mišiniais (pvz.: beržo žiedadulkių ir katės epitelio) yra nerekomenduotinas.

Vartojant imunoterapinį vaistą (alergeną), jį prisijungia dendritinės ląstelės ir pateikia T reguliaciniams limfocitams (Treg). Aktyvuoti T reguliaciniai limfocitai tiesiogiai ir netiesiogiai slopina alergines reakcijas per šiuos mechanizmus:

 1. Slopina putliąsias ląsteles, bazofilus ir eozinofilus (sumažėja šių ląstelių kiekis audiniuose, ląstelės išskiria mažiau prouždegiminių mediatorių ir citokinų, sumažėja alergenui specifinių IgE fiksacija ant ląstelių paviršiaus).
 2. Slopinami efektoriniai T limfocitai (mažėja alergeno sukeltas T efektorinių limfocitų kiekio didėjimas, slopinami Th2 limfocitai ir jų citokinų gamyba).
 3. Mažėja uždegiminių ląstelių migracija į audinius, audinių uždegimas bei su tuo susiję simptomai.
 4. Mažėja gleivių gamyba.
 5. Slopinamos uždegiminės dendritinės ląstelės ir aktyvinamos alergenui tolerantiškos dendritinės ląstelės.
 6. Slopinama alergenui specifinių IgE gamyba ir aktyvinama specifinių IgG4  antikūnų gamyba.

Pacientams, kuriems norima pradėti gydymą SIT, dažniausiai skiriama viena iš dviejų šių vaistų formų:

 1. Poodinė (leidžiama).
 2. Poliežuvinė (lašinama, purškiama ar kitokia forma duodama vartoti per burną).

Kokia forma pradėti gydymą SIT paskiria gydytojas alergologas ir klinikinis imunologas individualiai, atsižvelgdamas į paciento ligą, imunoterapinio vaisto pasiekiamumo galimybes, bei individualius paciento poreikius. Tačiau, nepaisant to, kokia imunoterapijos forma paskirta, gydymo procesas visada išskiriamas į dvi fazes:

 1. Pradinė fazė, kurios metu, pagal sudarytą gydymo schemą pacientui nuo pačios mažiausios alergeno koncentracijos pastaroji yra po truputį didinama iki gydomosios, vadinamosios terapinės alergeno koncentracijos.
 2. Palaikomoji fazė, kurios metu pacientui reguliariai duodama tokia pati, terapinė alergeno dozė.
 3. Gydymas trunka nuo 3 iki 5 metų, nors dauguma pacientų simptomų palengvėjimą pajaučia jau po pirmųjų gydymo metų

Imunoterapija atkuria imuninės sistemos balansą, sumažindama imunoglobulino E gamybą. Ji pripratina organizmą prie alergeno.

Kaip ir visi vaistai, taip ir alergenui specifinė imunoterapija kartais gali būti neskiriama pacientams dėl tam tikrų su jų sveikata ar gydymo specifika susijusių veiksnių. Visų pirma, svarbu žinoti, kad gydymą specifine imunoterapija galima pradėti vaikams ne jaunesniems nei 5 metų amžiaus. Taip pat, yra keletas kontraindikacijų, dėl kurių gydymas SIT negali būti pradėtas:

 1. Pacientas gydomas vaistais, galinčiais apsunkinti anafilaksijos gydymą (pvz., beta blokatoriais (vaistai nuo padidėjusio pulso)).
 2. Pacientui dėl sveikatos priežasčių negalima skirti adrenalino.
 3. Pacientui nustatyta sunki širdies-kraujagyslių sistemos, onkologinė ar autoimuninė liga, sunkios lėtinės infekcijos.
 4. Sunki bronchinė astma su nuolat sumažėjusiu gyvybiniu plaučių tūriu (FEV1)<70 proc., nepaisant gydymo.
 5. Pacientė nėščia (nėštumo metu SIT nepradedama, tačiau jau pradėtą, kurios metu pasiekta palaikomoji dozė, tęsti galima).
 6. Nuolatiniai burnos gleivinės pažeidimai, periodonto ligos (tokiu atveju netinkama pacientą gydyti poliežuvine imunoterapija).

Ką turi žinoti kiekvienas, susidūręs su alergija:

Alergijos atmintinė

Scroll to Top