menu

Periodiškai atliekant serumo triptazės tyrimą, galima nustatyti ar triptazės koncentracija padidėjusi dėl anafilaksinės reakcijos ar yra mastocitozės žymuo.

 

Triptazė – vienas iš daugelio uždegiminių mediatorių, po aktyvacijos išsiskiriančių iš imuninės sistemos ląstelių -  mastocitų (putliųjų ląstelių) sekrecinių granulių. Triptazės tyrimas padeda diferencijuoti dvi kliniškai labai svarbias būkles – ūmias alergines - anafilaksines reakcijas ir mastocitozę.

 

Anafilaksija gyvybei pavojinga sisteminė būklė, apibrėžiama kaip ūmi, staigiai prasidedanti, rimta sisteminė hiperjautrumo reakcija.

 

Anafilaksinių reakcijų metu šio fermento koncentracijos padidėjimas yra laikinas ir pasiekia piką po 15-120 minučių, o po reakcijos pradžios praėjus 3-6 val. normalizuojasi. Triptazės grįžimo į normas ribas patvirtinimui atliekamas papildomas triptazės tyrimas iš pakartotinai paimto kraujo mėginio, kuris turi būti paimtas po 24-48 valandų.

 

Mastocitozė – heterogeninė imuninės sistemos liga, kuriai būdinga vieno ar daugiau organų (odos, kaulų čiulpų, vidaus organų, virškinamojo trakto gleivinėje) infiltracija mastocitais arba kitaip plazminėmis ląstelėmis.

 

Mastocitozės atveju, triptazės koncentracija kraujo serume yra padidėjusi nuolatos. Triptazės, kaip vieno iš diagnostinių kriterijų, koncentracijos nuolatinis padidėjimas periodinių matavimų metu leidžia patikimai įtarti šią ligą.

 

Pagal pokyčius organizme išskiriamos dvi pagrindinės mastocitozės grupės: odos (pokyčiai randami tik odoje – pigmentinė dilgėlinė) ir sisteminė mastocitozė (mastocitų infiltracija kituose organuose kartu ar be odos pažeidimo). Liga kitus organus apima tik 10 proc. visų sergančiųjų, o virškinimo trakto pažeidimai sistemine mastocitoze sergančiųjų tarpe minimi, kaip dažniausi (80 proc.) su lydinčiais tokiais simptomais kaip pilvo skausmai, viduriavimas, pykinimas, pilvo pūtimas.

 

Ėminys: veninis kraujas
Tyrimo metodas: fluorescencinė imunofermentinė analizė (FEIA)
Tyrimo kodas: P12

Pasiruošimas tyrimui

Pacientui specifinio pasiruošimo tyrimui nereikia. Tinkamo kraujo paėmimo detales (pvz. laikas) triptazės tyrimui nurodo gydytojai ar kraujo mėginius imantis medicinos personalas.

Tyrimo atlikimo laikas

Tyrimas atliekamas per 5 darbo dienas nuo kraujo mėginio pridavimo dienos.

Scroll to Top